ZAGREB

Predstavljena knjiga Antuna Česka "Matoš utemeljuje svoju hrvatsku modernu"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Knjiga Antuna Česka "Matoš utemeljuje svoju hrvatsku modernu" predstavljena je u utorak u Maloj dvorani Matice hrvatske u  Zagrebu.

Akademik Krešimir Nemec ističe kako se u argumentaciji svojih teza Česko posebno zadržava na razlici između autorskoga i metafizičkog subjekta ulazeći tako u posve novo, do sada u nas neistraženo teorijsko polje.

Istaknuo je kako je u kreiranju vlastitog soneta Matošu bila presudna prvenstveno hrvatska poetska tradicija te jednako tako i melodičnost hrvatskoga jezika upravo kao prepreka utjecajima francuskih uzora.

Ocijenio je kako je presudan čimbenik za Matoša stjecaj sretnih okolnosti kad svoju profesionalnu, obiteljski baštinjenu sklonost glazbi nadomješta – kako to Česko reče – "skladbom stihovlja". 

Českovo je zanimanje ovog puta još jedna hrvatska, kako ju je nazvao, metafizička galaksija, a to je pjesništvo, pretežno sonetska praksa Antuna Gustava Matoša. 

Naglasio je kako je neposredni povod nastanka studije prigodničarski jer knjiga izlazi o 150. obljetnici Matoševa rođenja. 

No u minuciozno provedenim analizama, pogotovo u njihovu dubinskom sloju, smatra, naslućuje se puno važniji autorov motiv, a to je revalorizacija donekle petrificiranog statusa Matoševa pjesništva u kontekstu lirike hrvatske moderne.

Smatra kako Česko suprotstavlja dvije teze - Matošev metafizički subjekt, koji je funkcionalno povezan s njegovom idealističkom estetikom i činjenicu da je Matoš ujedno i pjesnik i glazbenik.

Po riječima akademika Josipa Užarevića, Matoš kao Bunjevac i ikavac nije dobro savladao pitanje refleksa jata pa mu slogovi u sonetnim strofama nemaju jednak broj slogova.

Antun Česko rođen je u Dubrovniku 1938.  aktivno se uključio u rad Matice hrvatske u Dubrovniku kao lektor i korektor cjelokupnoga njezina izdavaštva, a  ujedno je i član njezina Predsjedništva, Izdavačkoga odbora i Uredništva časopisa Dubrovnik.

Godine 2001. Matica hrvatska Dubrovnik objavila je njegovu monografiju "Strukturna načela u genezi Kranjčevićeva pjesništva", za koju je dobio Nagradu grada Dubrovnika te Zlatnu plaketu Središnjice iz Zagreba. 

Drugu monografiju, "Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije", objavila je također Matica hrvatska. Kao priznanje za prinos hrvatskoj znanosti o književnosti, HAZU mu je dodijelila nagradu za književnost u 2015. godini.

Godine 2018. Durieux mu je objavio monografiju "Fenomenologija kategorije subjekta u arhitektonici Kranjčevićeva poetskoga opusa", a 2020.  knjigu "Studije i eseji".

Knjigu "Matoš utemeljuje svoju hrvatsku modernu" objavilu su Durieux i Matica hrvatska.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter