ZAGREB

Predstavljen novi roman Roberta Perišića "Brod za Issu"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Novi roman Roberta Perišića "Brod za Issu" koji kroz povijesni element zrcali ekološke probleme današnjice i govori o umreženosti čovjeka i prirode, predstavljen je u utorak u suradnji s Galerijom Klovićevi dvori i izložbom "Vis-a -Vis, arheološka baština otoka Visa".

Perišić pripovijeda priču o egipatskoj mački Miu koja u 4. stoljeću prije naše ere s grčkim kolonizatorima dolazi na Jadran i svjedoči osnutku grada Isse (današnjeg Visa).  Miu je prva mačka na Jadranu, a roman, uz ostalo, osvjetljava postojanje životinjske povijesti, te neraskidive povezanosti brodskih migracija i povijesti mačaka. 

Radnja knjige odvija se u vremenu u kojem je tada dominatna grčka kultura osvajala mediteran i širila svoju trgovinu i kulturu. 

"Kroz lik Kalije koji bježi iz Sirakuze i putuje s mačkom i magarcem na Issu, pratimo putovanje i gradnju Isse te uspostavu novog društva", objasnio je autor romana.

Kalija je bio rob u Sirakuzi te je samim time bio isključen iz društva, a životinje su generalno isključene iz polisa i to je dvostruki pogled na polis i zajednicu koji Perišić pruža čitateljima svojim romanom.

"Ovo je jedan od rijetkih književnih tekstova koji okoliš postavlja u prvi plan te vidim ovaj roman kao manifestaciju jedne okolišne imaginacije koja neće životinje potisnuti u drugi plan već će magarca i mačku učiniti protagonistima ravnopravnim čovjeku", rekao je teoretičar i pjesnik Branislav Oblučar te istaknuo prisutnost okoliša kao aktivnog, a ne pasivnog elementa u romanu.

Knjiga pokazuje kako je ljudska povijest sastavni dio povijesti prirode, a kroz priču o kolonizaciji i stvaranju opipljivog povijesnog ambijenta ona, prema Oblučaru, reflektira probleme današnje globalne civilizacije kao što su ekološka i klimatska kriza.

"Brod za Issu" priča je o bazičnim stvarima, a čitatelje potencijalno vodi u pogled djeteta i pogled na osnovno. "Ova knjiga razumije snagu mekoće te se u narativu događa afirmacija toga što su klasični ženski principi bez kojih svijet ne može opstati. Roman se kreće u prostoru nade no ne zamagljuje koliko je teška ekološka situacija u kojoj se nalazimo" rekla je kritičarka i spisateljica Ana Fazekaš. 

Na predstavljanju knjige govorili si i urednik Ivan Sršen i Boris Čargo, autor izložbe "Vis-à -Vis, arheološka baština otoka Visa" koja je u Galeriji Klovićevi Dvori otvorena do početka srpnja. 

Robert Perišić (Split, 1969.) hrvatski je pisac. Diplomirao je hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Kao samostalni autor surađuje s brojnim medijima pišući književnu kritiku, eseje i komentare. Knjige su mu prevođene u brojnim europskim državama i SAD-u.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter