(Hina/EPA)
"Monsinjor Ćiril Kos - čovjek, svećenik i pastir" naziv je izložbe otvorene na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Đakovu u povodu 20. godišnjice smrti tog đakovačkog i srijemskog biskupa koji je biskupsku službu obnašao od 1974. do 1997. godine.
Izložene su njegove poslanice, pisma, tekstovi, novinarski članci, tekstovi objavljeni u Glasu Koncila i drugo.
Nakon uvodnih riječi Tihonije Zovko, koja je uz Ankicu Landeku jedna od autorica izložbe, o biskupu Kosu govorio je v.d. dekana KBF-a u Đakovu Ivica Raguž. Istaknuo da je Ćiril Kos bio veliki biskup koji je obilježio povijest tog fakulteta, posebice tadašnje Đakovačke i srijemske biskupije, te da je napose volio latinski jezik s kojeg je prevodio, kao i s francuskog.
Sjećanja na biskupa Kosa evocirao je đakovačko-osječki nadbiskup u miru mons. Marin Srakić. Podsjetio je da Kos Biskupiju vodio kroz teška, izazovna vremena komunizma i Domovinskog rata, u vrijeme stradavanja ljudi i imovine.
"Bio je ponizan i jednostavan biskup, a što su bile odrednice satkane u njegovom biskupskom geslu", rekao je Srakić.
Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić govorio je o biskupu Kosu kroz njegove uzničke dane za vrijeme komunizma i kroz njegovu duhovitost i vedrinu. Također je rekao kako su bogoslovi bili tužni kada ne bi čuli njegov nagovor.
"Bio je veliki čovjek, jedan od stupova naše Biskupije, i to u vrlo teška vremena. Godinama je bio srce, stup i duša našeg Bogoslovnog sjemeništa. Kada su ga komunističke vlasti htjele zatvoriti, biskup Kos bio je najviše na udaru, provevši u zatvoru četiri godine, no ni po izlasku na slobodu nikoga za to nije osuđivao", podsjetio je Hranić i dodao da je Kos imao plodan, bogat svećenički život.
Izložba u Sinodskoj dvorani Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice KBF-a u Đakovu bit će otvorena do 6. srpnja, datuma smrti biskupa Kosa.