(Hina/EPA)
Meštrovićev paviljon otvara 1. lipnja izložbu "Dance de Luxe" napravljenu samo za taj prostor, kojom će galerija Bačva postati 'plaža', zagrebačko utočiste pred ljetnim vrućinama s programom za sve uzraste, najavljeno je iz Hrvatskog društva likovnih umjetnika.
Međunarodno afirmirani njemački umjetnik Olaf Nicolai i dubrovačka umjetnica Mariana Pende (HR) izlažu prostorno specifičnu instalaciju posvećenu plaži Danče, jedinoj u središtu Dubrovnika koja je zbog svoje pomalo skrivene lokacije, poznata samo mještanima i njihovim najbližim prijateljima, ostala izvan dubrovačkog turističkog ludila.
Po riječima Branka Franceschija, kustosa izložbe i ravnatelja Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti koji je partner izložbe, Danče su za mještane postale središte gdje se druže, razmjenjuju tračeve ili verbalnu povijest grada, gdje se sklapaju ili prekidaju cjeloživotna prijateljstva, upoznaju ili gube ljubavnici ili jednostavno uživa u životu s obitelji.
"Suradnički umjetnički projekt Dance de Luxe, koji u svom naslovu oponaša hedonizam notorne disko ere, slavi društveni životni stil Danča na otvorenom i namjerava ga rekreirati u interijeru Galerije Bačva, najspektakularnijem izložbenom prostoru u središtu Zagreba", istaknuo je.
Franceschi kaže da instalacija proizlazi iz duge povijesti umjetničkih komunalnih instalacija namijenjenih obogaćivanju otuđenih života gradskih ljudi, poput dječjeg igrališta "Pomerio Vernicular" Karin Schneider 2008. u Rijeci, litopunkturnih kamenih krugova Marka Pogačnika na Jarunu i monumentalnih mramornih stepenica "Poetski prostori" Milene Lah na kojima se od 1981. održavaju poetski recitali u parku Maksimir.
Po riječima Olafa Nicolaija, tko posjeti plažu Danče nađe se u prostoru koji izgleda kao veliko igralište od kamena, s mnoštvom malih građevina promjenjivih funkcija koje su spontano nastale i kao da se još mijenjaju.
Pritom strukture Danča nisu samo prenesene u Paviljon, već posjetitelji ulaze u arhitektonski "nacrt" po kojemu mogu hodati i susresti se sa skulpturalnim elementima i s crtežima koji su prijedlozi mogućih građevina.
Mariana Pende stvara vertikalne elemente, eksperimentirajući s materijalima poput grafita, tekstila, pleksiglasa u živim bojama, kromiranog metala i, za ovu priliku, osušenih morskih spužvi.
Njezini objekti referiraju se na one privremene koje stvaraju koncesionari i posjetitelji Danča, dok reciklirajući ostatke grafita, preuzete iz nedavno zatvorene tvornice TUP, posljednjeg aktivnog industrijskog pogona u Dubrovniku, upozorava da je grad postao potpuno ovisan o prihodima od turizma.
Izložba će biti otvorena do 27. kolovoza.