(Hina/EPA)
Izložba konceptualnog umjetnika Vedrana Kopljara pod nazivom "(wish i was there) 2", inspirirana znanstveno-fantastičnim televizijskim serijama, filmovima i knjigama, otvara se u četvrtak, 4. svibnja u Galeriji Josip Račić Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti (NMMU).
Kopljar živi i radi u belgijskom gradu Antwerpenu i ovo je njegovo prvo samostalno predstavljanje u Hrvatskoj.
Na izložbi u Galeriji Josip Račić bit će predstavljeno deset umjetnikovih radova iz istoimenog ciklusa, a riječ je o slikama, uljima na drvu i uljima na platnu, koje se približavaju apstrakciji inspiriranoj znanstvenom fantastikom.
Koncepciju izložbe nekadašnjeg studenta, a danas predavača na Kraljevskoj akademiji likovnih umjetnosti u Antwerpenu potpisuje kustosica Valerie Verhack, a izložba se direktno poziva na umjetnikov raniji rad "InnerSpacePortal (wish i was there)", sliku koju je Kopljar naslikao 2018. godine.
U predgovoru kataloga izložbe kustosica izložbe Valerie Verhack napominje da je Kopljar 2018. godine izradio seriju radova koja prikazuje unutarnje organske šupljine i različite slojeve ljudskog tkiva, od kojih je svaki izveden u drugoj nijansi.
"Radi se o seriji slika 'InnerSpacePaintings' (2018.) koje metaforički oblikuju prostore duboko unutar ljudskog tijela u kojima su sadržane emocije i misli. Kopljar je 2019. promijenio naziv ove serije u InnerSpacePortals, čime se referira na prolazak kao neizostavni dio ovih radova; oni predstavljaju načine prodiranja u unutarnje emocije i misli", dodaje.
Metafore su u središtu Kopljarove umjetničke prakse i zanimaju ga kao simboli, ali i kao praktično sredstvo ili tehnika te gotovo stvaraju konceptualni okvir u kojem on uistinu može pronaći kreativnu slobodu, naglašeno je u predgovoru izložbe.
Vedran Kopljar rođen je 1991. u Slavonskom Brodu u Hrvatskoj, a diplomirao je slikarstvo na Kraljevskoj akademiji likovnih umjetnosti u Antwerpenu. Tijekom djelovanja izložio je nekolicinu samostalnih izložbi od kojih su neke "Trials & Tribulations" i "The Misadventures of Plank Communication Center". Sudjelovao je u grupnim izložbama, a kao perfomer izvodio je u Belgiji i SAD-u. Proglašen je pobjednikom prvog izdanja STRT Schotprijsa, nove inicijative Studija Start u okviru koje se svake godine dodjeljuje nagrada diplomiranom umjetniku u Antwerpenu. Kopljar pokazuje interes prema jeziku, komunikaciji i percepciji te u 2019. uspostavlja Plank Communication Center (PCC) kroz koji istražuje granice komunikacije.
Izložba ostaje otvorena do 28. svibnja.