Studenti Muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli nastavljaju s brojnim projektima koje provode tijekom cijele akademske godine. U petak navečer u Istarskom narodnom kazalištu - Gradskom kazalištu Pula priredili su operu "Orfej i Euridika", vječnu priču o ljubavi.
Možemo reći, sudeći po kvaliteti izvedbe te ovacijama oduševljene publike, da su položili ispit i to prilično dobrom ocjenom. A ako imamo na umu činjenicu da su to studenti, mlade osobe koje imaju još puno prostora za napredovanje i usavršavanje, onda je cjelokupni dojam još snažniji. Svakako treba pohvaliti ideju, projekt, mentore, orkestar koji nije bio vidljiv publici, ali je vrijedno djelovao 'ispod' pozornice, te cjelokupan dojam.
Četvrta je to opera koju su izveli u četiri godine, a trebamo uzeti u obzir da su u međuvremenu bile i na snazi epidemiološke mjere, nastava online, te da bi broj opera koje su priredili i izveli inače bio puno veći.
Nastupali su najbolji studenti Muzičke akademije uz pratnju orkestra, a održat će se dvije izvedbe s dvije različite postave pjevača (petak i subota navečer). Režiju potpisuje redatelj red. prof. art. Ozren Prohić, a dirigent je izv. prof. art. Domeniko Briški.
Gluckova opera "Orfej i Euridika" vrlo je poznata, a brojne se njezine arije stalno izvode na raznim koncertima. U jednoj postavi nastupaju Lana Živić, Kristina Abramović i Karmen Szabo, a u drugoj Martina Menagoni, Valentina Elizabeta Šilje i Gabrijela Mijatović.
Priča je to o vječnoj ljubavi gdje Orfej ne prihvaćajući smrt svoje voljene Euridike kreće u potragu za njom u zagrobni život. Gluck je virtuozne bravure melodija tadašnjih opera zamijenio jednostavnošću, a dramska radnja dobila je glavnu ulogu.
Zbor nimfa i pastira slavi ljubav i skoro vjenčanje Orfeja i Euridike označavaju početak ove opere. No, kasnije slijede zapleti. Treba pohvaliti usklađenost i uigranost aktera, te veliki trud.
Recimo i to da su lani studenti pulske Muzičke akademije izveli opere "La serva padrona" i "Bastien i Bastienne", a 2019. (2020. i 2021. opere nisu izvedene zbog tadašnjih mjera), izvedena je Haydnova "La canterina".