KARLOVAC

Otvorena izložba "Karlovac kojeg nema"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba slika iz Zbirke Mavretić "Karlovac kojeg nema" otvorena je u ponedjeljak u izložbenom salonu "Ljudevit Šestić" Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" u Karlovcu.  

Izložba prikazuje izgubljene pejzaže pojedinih dijelova Karlovca, a može se razgledati do 6. veljače.

Vlasnik zbirke Željko Mavretić rekao je da će oni koji se bolje zagledaju u slike, na kojima je pejzaž istovjetan današnjem, "uočiti da se promijenio duh".

"Zbirku čine slike nastale u 20. stoljeću s karlovačkim motivima, sve vezano za Karlovac i okolicu. Autori mogu biti oni koji su tu proveli tek kratko vrijeme za odsluženja vojnog roka ili profesori, a ima i onih koji su rođeni tu i koji su velik dio opusa posvetili Karlovcu", objasnio je Mavretić.

Dodao je da je to četvrti put da se izlažu slike iz njegove zbirke - prvi put je to bilo 2014. kad su izloženi crteži i grafike u Karlovcu, zatim u Ozlju, a još jednom u Karlovcu su izloženi portreti.

Sada se, rečeno je, predstavlja "splet tehnika, motiva i formata".

"Emotivno i dokumentarno su neke slike neprocjenjive jer nema ni motiva niti autora. Jedini zastupljeni živući umjetnici su Lidija Maček Stanić i Alfred Fredi Krupa. Najstarija slika je iz 1912., a izradio ju je Janko Šašel. Najmlađi rad je iz 2000.", rekao je Mavretić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter