(Foto: Arheološki muzej Istre)
Nakon završenog prvog kruga nagradnog natječaja, pod nazivom "Pula kroz prozor", Arheološki muzej Istre započinje drugi krug, "Mileniji u susjedstvu".
Dok su se u prvom krugu natjecale fotografije pulskih antičkih spomenika snimljene kroz prozor stanova, ureda, ili javnih građevina, u drugom je krugu na natječaj potrebno poslati tekst duljine do jedne stranice (najviše 1.800 znakova s razmacima).
Tema teksta je život s jednim od pulskih spomenika iz razdoblja antike; sudionici natječaja mogu opisati neki od privatnih događaja ili osjećaja vezanih za jedan od pulskih spomenika iz razdoblja antike, podijeliti uspomenu iz djetinjstva ili iz nekog drugog životnog razdoblja, važnu životnu situaciju kojoj je spomenik svjedočio…
Kao i u prvom krugu nagradnog natječaja, nagrade dolaze iz suvenirnice Arene, a ovaj je put je to ogrlica s arhitektonskim detaljem Arene, komplet olovka-gumica-privjesak na gladijatore i kalendar „Pula“ za 2023. godinu. Tekstove je u mailu naslovljenom "Mileniji u susjedstvu" potrebno poslati na email adresu [email protected], te navesti ime, prezime, adresu i telefonski broj.
Arheološki muzej Istre pokrenuo je ciklus nagradnih natječaja kako bi održao komunikaciju sa zajednicom i s građanima s kojima dijeli iskustvo suživota s bogatom arheološkom i umjetničkom baštinom, kako bi dodatno popularizirao pulske antičke znamenitosti, te kako bi se osvijestila uloga drevnih spomenika u suvremenom, svakodnevnom životu.
Nakon "Milenija u susjedstvu", koji završava 31. prosinca tekuće godine, od 1. do 15. siječnja slijedi treći krug u ovom ciklusu natječaja, pod nazivom "Spomenici i ljudi", što je ujedno i ime cijelog ciklusa. Natjecatelji će trebati priložiti vlastitu fotografiju nekog od spomenika pulske antike (Arena, Augustov hram, Slavoluk Sergijevaca, Dvojna vrata, Herkulova vrata, Malo rimsko kazalište), te kratak tekst o vlastitom doživljaju vezanom za tu građevinu. Najbolji rad u trećem krugu bit će nagrađen srebrnim prstenom s motivom Arene.
Detalje nagradnog natječaja moguće je pronaći na internetskoj stranici Arheološkog muzeja Istre.