(Hina/EPA)
Upravni odbor europskog koprodukcijskog fonda Eurimages podržao je 24 dugometražna projekta među kojima i hrvatski animiranog filma "Kristalni planet" Arsena Antona Ostojića te crnogorski igranog filma "Otapanje vladara" Ivana Salatića u manjinskoj hrvatskoj koprodukciji.
Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) priopćio je da je "Kristalni planet" u režiji Arsena Antona Ostojića, Eurimages podržao s 149.000 eura, a "Otapanje vladara" scenarista i redatelja Ivana Salatića koji nastaje u manjinskoj hrvatskoj koprodukciji (koproducentica je Tena Gojić, Dinaridi film) s 170.000 eura.
Projekt dugometražnog animiranog filma "Kristalni planet" (prijašnjeg naziva 'Kristalni otmičari') nastaje prema ideji Dušana Vukotića, koji potpisuje i scenarij uz Aleksandra Žiljka i Arsena Antona Ostojića, a razvija se pod okriljem kuća Filmosaurus Rex iz Hrvatske, Alkay Animation Prague iz Češke i BFilm iz Bratislave.
Za produkciju je dobio sredstva HAVC-a, Državnog fonda za kinematografiju Češke Republike te Češke televizije kao i Slovačkog audiovizualnog fonda, a za razvoj projekta dobio je sredstva programa Kreativne Europe - MEDIA te HAVC-a i Državnog fonda za kinematografiju Češke Republike.
Glavni dizajner likova je Stjepan Mihaljević iz Zagreba, dramaturg je Martin Daniel iz Los Angelesa, a glazbu za film skladao je Mate Matišić.
Riječ je o dječjem filmu, koji se događa u budućnosti. Na udaljeni novonaseljeni Kristalni planet stižu djevojčica Rea i njen otac koji je dobio posao u tvornici za izradu robotičkih životinja.
Radnja igranog filma "Otapanje vladara" Ivana Salatića smještena je u Crnu Goru u 19. stoljeću. Teritorijem slobodnih brda upravlja Morlak, vladar koji želi biti pjesnik.
Glavni producent tog filma je kuća Meandera Film iz Crne Gore, a koproducenti su Dinaridi film (Hrvatska), Nightswim (Italija) i Non-Aligned Films (Srbija). Producenti projekta su Jelena Angelovski i Dušan Kasalica, a hrvatska koproducentica je Tena Gojić, dok je direktorica filma u Hrvatskoj Tena Trstenjak. Osim producentice i direktorice, od hrvatske filmske ekipe na projektu rade i Hrvoje Radnić kao snimatelj zvuka i Nikola Kljaić kao mikroman, a od glumaca tu su Marko Pogačar, Tea Ljubešić, Jakov Zovko i Petar Milat.
Projekt su podržali HAVC, Filmski centar Crne Gore, Filmski centar Srbije te Ministarstvo kulture Italije (Ministero della Cultura - MiC), a 2020. godine nagrađen je i na Torinu Film Labu.
Eurimages je na svojoj 3. sjednici ove godine, koja se održala online 5. prosinca, europskim koprodukcijama sveukupno dodijelio 6.707.000 eura.
U kontekstu Strategije za ravnopravnost spolova Eurimagesa, kojoj je cilj uspostaviti ravnopravnost u broju prijavljenih i podržanih projekata autorica i autora - 53,7 posto podržanih projekata su djela redateljica.