VIROVITICA

Virovitičkom muzeju nagrada Živa 2022.

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Međunarodna neprofitna zaklada Forum slavenskih kultura (FSK) dodijelila je Gradskom muzeju Virovitica nagradu Živa 2022., a njegova ravnateljica Mihaela Kulej istaknula je u utorak na predstavljanju nagrade kako je to prvi muzej iz Hrvatske ovjenčan tim priznanjem.  

Nagrada im je uručena na svečanosti u Brežicama, u Sloveniji prošlog petka, a u konkurenciji je bilo 34 muzeja iz Bosne i Hercegovine, Češke, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Srbije, Slovačke i Slovenije.

„Prvi je to muzej iz Hrvatske ovjenčan tim priznanjem. Iz Hrvatske su još bili nominirani Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Muzej Apoksiomena Lošinj te Aquatika Karlovac za baštinsku lokaciju. O nagradama je odlučivalo 15 članova međunarodnog žirija. Stručnjaci su obišli muzeje u kolovozu i rujnu“, objasnila je ravnateljica Kulej.

Žiri je u obrazloženju istako kako je virovitički muzej uspio objediniti u izvrsnu muzeološku koncepciju kojom ističe društvenu ulogu u zaštiti i promicanju lokalne kulturne baštine kroz naglašavanje univerzalnih prirodnih i kulturnih vrijednosti.

„Istakli smo drvo kao bitnu sastavnicu života u Virovitici i to je naša prednost. Bili smo jako hrabri u odluci da napravimo sasvim drugačiji muzejski postav. Nitko u Hrvatskoj nema stalni tematski postav kakav mi imamo“, naglasila je Kulej.

Gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin je rekao kako je obnova Dvorca Pejačević u kojemu se nalazi muzej i revitalizacija perivoja oko dvorca iz 2019. jedan od najboljih virovitičkih projekata.

„Projekt je bio vrijedan 85 milijuna kuna. Ne samo da smo njime promijenili izgled središta grada već je donio nove vrijednosti i za nas koji tu živimo i z naše goste. Iz jednog malog zavičajnog muzeja koji je bio neprepoznatljiv danas imamo prekrasnu, respektabilnu kulturnu ustanovu koju obilazi veliki broj posjetitelja ne samo iz Virovitice i okolice već i organizirano turističkim turama“, rekao je Kirin.

Stalni postav Gradskog muzeja Virovitica na tri etaže ima 1500 izložaka i dva i pol sata multimedije. U njemu radi 14 djelatnika, a godišnje ga obiđe sedam tisuća posjetitelja.

FSK je osnovan 2004. godine, a danas povezuje više od 300 milijuna Slavena u trinaest slavenskih zemalja: Bjelorusiji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Poljskoj, Ruskoj Federaciji, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji i Ukrajini.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter