(Hina/EPA)
U organizaciji Češko-hrvatskog udruženja iz Praga i Kazališta STUDIO DVA, u Pragu će se od 14. do 17. listopada održati 12. međunarodni kazališni festival GavranFest posvećen hrvatskom književniku Miri Gavranu, na kome će teatri iz četiri zemlje izvesti šest Gavranovih predstava.
Selektor i producent František Karoch koncipirao je program tako da festival otvori domaćin Kazalište Studio Dva iz Praga s Gavranovom dramom "Sve o muškarcima" u novoj glumačkoj postavi u režiji Jane Janekove. U prvoj praškoj postavi ovaj Gavranov tekst bio je istinskim hitom u Pragu, s 550 održanih izvedbi, priopćeno je.
Drugoga dana festivala, na rasporedu će biti isti autorov tekst, ali u izvedbi Teatra Gavran iz Zagreba i u režiji Mladene Gavran. Trećega dana na rasporedu je drama "Lutka" u izvedbi Gradskog kazališta Trenčin iz slovačkog Trenčina, u režiji Štefana Richtarecha. Četvrtoga dana iz Mađarske iz Pečuha dolazi po prvi puta na ovaj festival Hrvatsko kazalište s komedijama "Muž moje žene" i "Povratak muža moje žene" u režiji Nine Kleflin.
Kao svojevrsni dodatak festivalu publika će moći vidjeti dislociranu predstavu "Papučari" u Češkim Budjevicama, a u izvedbi "Srednjo-češkog kazališta", koja će se izvesti 21. listopada u režiji Jana Kališova.
U popratnom programu bit će promovirana knjiga Mire Gavrana "Jedna monodrama i četiri komedije" u prijevodu na češki koju su načinili František Karoch i Jaroslav Otčenašek, te knjiga Marijana Lipovca i Frane Vondračeka "Češki Hrvati: hrvatski tragovi u Češkoj".
GavranFest je pokrenut 2003. godine u Slovačkoj u povijesnom gradu Trnavi, gdje je imao čak četiri izdanja, a uz Češku, održao se još u Poljskoj u Krakovu, u Njemačkoj u Augsburgu, te u Srbiji u Beogradu.
Miro Gavran najizvođeniji je kazališni pisac u zemlji i inozemstvu, čije su drame i komedije imale dosad preko 400 kazališnih premijera na svim kontinentima, a pogledalo ih je više od četiri milijuna gledatelja. Djela su mu prevedena na više od četrdeset jezika.