U pet dana trajanja Arterije u fokus su ove godine stavljeni ostvareni radovi s ranijih festivala, i nešto novih umjetničkih produkcija. Festival traje do srijede i svake je večeri obogaćen nekim novim umjetničkim iskorakom
Poput deltastog ušća rijeke razlili su se po starogradskoj jezgri umjetnici i njihova djela, kroz pulsirajuću ARTERIJU – jubilarni Međunarodni festival vizualne umjetnosti u Novigradu. Deseti po redu. U pet dana trajanja Arterije u fokus su ove godine stavljeni ostvareni radovi s ranijih festivala, i nešto novih umjetničkih produkcija, pa tako možemo konstatirati da se radi festivalu nad festivalima koji sintetizira u sebi sve potonje.
Ugodna šetnja, bez obaveza
Svoja vrata festival je otvorio u Parku zajednice Talijana gdje je postavljena svjetlosna instalacija Circus Lumineszenz. Na visokom boru poigravaju se velike svjetleće kugle izmjenom spektara duginih boja, dok na travnjaku opušteno meditira crvena kaširana lutka/žena "Pupa", ukrštenih nogu kakvog daždevnjaka. Samo na nekoliko koraka od parka u prostoriji Zajednice Talijana umjetnica Lara Ritoša predstavlja se omanjim skulpturama dječjih glava s prostrijelnim rupama na čelu dok se na velikom ekranu vrti filmski zapis, dvoje mladih ljudi koji putuju po bivšoj državi kao glasnici mira tražeći sigurnost i gostoprimstvo nakon raspada Jugoslavije, baš kao preživjela djeca revolucije, što je i naziv same izložbe.
U galeriji Rigo blista izložba Gorana Tomčića, za koju već na prvi pogled nije teško zaključiti da je nazvana "Gold" jer je zauzela prostor galerije zlatnim panelima, pa se ista doima kao ljevaonica zlata.
Nastavak puta, Velikom ulicom do Velikoga trga nadsvođen je svjetlećim kišobranima, radovima iz umjetničke radionice Circusa Lumineszenz, duhovito nazvanim u ovom sušnom ljetu "It s raining light".
Veliki trg transformiran je u pokošenu poljanu s balama/pravokutnicima sjena pripravnim za štale, te fotografijama krava kojima je sijeno namijenjeno. Radi se o projektu Šikuti machine i Noela Šurana, "Vogrda", odnosno "Pekica s cows close up", a autor fotografija ljupkih kravica je Andi Bančić.
Ulaz u Muzej Lapidarium ispunjen je novim iznenađenjima," Arty party with Kampanjola Eko Bira (craft beer) & Eko Peko Chesse degustacijama", a nasuprot privlačne umjetničke rezidencije okusa, smješten je ŠtandArt Đanina Božića uz koji sam umjetnik spontano odrađuje umjetnički stand up performance pripovijedajući na duhovit način o svojim nastalim izložbenim eksponatima, ili kako sam veli "igricama".
Tu su i kaširane skulpture "Anime", "Metamorfoze" i "Šutnja je zlato" umjetnice Mirjane Matić, a nakon tih razgleda se ispunjeni dobrom energijom zatičete na pragu širom otvorenih vrata Lapidarijuma, u kojem su tematski raspoređeni radovi iz muzejske kolekcije izlagani u posljednjih deset godina na Arteriji. To je ujedno, svojevrsna kruna ovogodišnjeg festivala, izložba "Decade of searching" koja bi nastavno trebala dati odgovore na sva dosadašnja ostvarenja festivala i nova promišljanja u kojem smjeru nastaviti razvijati projekt. Slučajno ili vizionarski na ulaz u muzej postavljenja je i video instalacija Nike Oblak i Primoža Novaka na kojoj misleći čovjek hodanjem u krug postavlja pitanja "Where do we Come From? What Are We? Where Are We Going?"
Tko je koga probudio?
Šetnja Arterijom neizostavno vodi u čarobnu šumu Parka Novigradske biskupije koja umjetnički transformirana podsjeća na Alisinu zemlju čudesa u kojoj raste divovsko cvijeće i drveće je živo te priča. Instalacija nazvana "Visualia Tree" dio je spin-o festival / festivalske razmjene programa zagovaračke platforme MI plus koju čine udruge Metamedij, Sontius, Faro II, Labin Art Exspress, Muzej/ Museo Lapidarium i Društvo arhitekata Istre.
Od festivalske se večeri opraštamo zagrljajem sa stablom koje u trenutku zagrljaja zatreperi tisućama lampica te na svaki čovjekov dodir progovara: "Tko si ti? Hvala ti što si me probudio." A tko je koga ustvari probudio, odgovor na ovo i slična aktualna pitanja treba potražiti na Arteriji koja traje do srijede i svake je večeri obogaćena nekim novim umjetničkim iskorakom.