Na koncertu u Grožnjanu nastupili su zbor Grisium iz Grožnjana, te Korona iz Umaga i Lavanda iz Novigrada koje deset godina vodi upravo jubilarac Branislav Ostojić. Svirali su i njegovi učenici, polaznici Glazbenog tečaja u Grožnjanu, a s njim je nastupio i njegov brat Milan svirajući melodije nekoliko starih plesova vodnjanskog kraja. Koncert su uveličali i članovi Hrvatskog kulturnog društva Istra iz Pirana, čiju glazbenu sekciju vodi Ostojić
Godinama je profesor glazbene pedagogije Branislav Ostojić prisutan u glazbenom životu Bujštine, ali kroz razne oblike djelovanja i u većem dijelu Istre. Nedavno je u Grožnjanu prigodnim koncertom obilježio nekoliko osobnih jubileja – 55 godina umjetničkog djelovanja, 40 godina pedagoškog rada i 65 godina života. Na početku obljetničkog koncerta u prepunoj koncertnoj dvorani Kaštel, prikazan je kratki film o životu i radu Branislava Ostojića, nakon čega se posjetiteljima i sam predstavio, govoreći o svom životu s glazbom i uz glazbu. Prisjetio se upisa i prve godine niže glazbene škole u Puli i prve pjesme koju je kao desetogodišnjak naučio svirati na violini. Od tada, od dalekih šezdesetih godina prošlog stoljeća pa do danas prošle su godine napornog rada, ali i uspjeha.
- Obilježavanje obljetnica nije samo običaj, to je ponajprije jedan od simbola života i njegovog ritma. U odrastanju ili starenju osoba ostaje s čvrstim uvjerenjem da odrastanje ne mora uvijek značiti umor ili prestanak rada, pogotovo ne ako su godine ispunjene glazbom. Drago mi je da sam svoje jubileje proslavio ovim koncertom, opet glazbom, jer je to svjedočanstvo moga rada, a svaki od zborova izveo po jednu moju skladbu, bio je zadovoljan Ostojić.
Na koncertu u Grožnjanu nastupili su zbor Grisium iz Grožnjana, te Korona iz Umaga i Lavanda iz Novigrada koje deset godina vodi upravo jubilarac Ostojić. Svirali su i njegovi učenici, polaznici Glazbenog tečaja u Grožnjanu, a s njim je nastupio i njegov brat Milan svirajući melodije nekoliko starih plesova vodnjanskog kraja. Koncert su svojom izvedbom uveličali i članovi Hrvatskog kulturnog društva Istra iz Pirana, čiju glazbenu sekciju vodi Ostojić.
Impresivna biografija
Jubilarac Branislav Ostojić je po završetku osnovnog i srednjeg obrazovanja te Pedagoške akademije u Puli, stekao zvanje nastavnika glazbene kulture. U međuvremenu je završio i Filozofski fakultet u Puli te dobio zvanje profesor (magistar) glazbene pedagogije, a zatim (trogodišnji) doktorski studij iz područja etnomuzikologije u Ljubljani gdje upravo završava disertaciju na temu Roma u Istri. Radio je u osnovnim školama u Buzetu, Poreču, Višnjanu, te glazbenim školama u Poreču, Vrsaru i Novigradu. Vodio je niz tamburaških orkestara u Puli, Vižinadi, mnoge pjevačke zborove, a već 48 godina vodi glazbenu sekciju u folklornom društvu pri Zajednici Talijana u Vodnjanu.
- Uz sve te aktivnosti bavim se sviranjem na tradicijskim instrumentima kao što su violina, mandolina, gusle, gitara, leron, okarina, diple, roženice, harmonika, razne vrste tamburica…. Nastupao sam na raznim etno festivalima širom Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske… Član sam i Etno odjela Hrvatske glazbene unije, Hrvatskog društva skladatelja Hrvatskog muzikološkog društva Zagreb te Kulturnog društva etnomuzikologa Folk Slovenija u Ljubljani. Nekako sve stižem, vodi me ljubav prema glazbi i umjetnosti općenito. Zanima me naročito glazbena tradicija, pa sam još ranije počeo prikupljati i zapisivati narodne pjesme i običaje širom Istre, a krajnji rezultat je pet mojih stručnih knjiga o glazbenoj baštini Peroja, Labinaca, Kaštelira, Višnjana i Lovreštine, te o instrumentu okarini, priča Branislav Ostojić koji je čest organizator glazbenih događanja, među kojima je i jedinstveni festival Okarinafest kojim je dao velik doprinos popularizaciji glinenog instrumenta okarine.
Brojne nagrade
Za svoju višegodišnju plodnu aktivnost dobio je niz nagrada, a nedavno i veliku nagradu Međunarodnog zborskog instituta za znanstvenoistraživački rad na području korusologije, znanosti o zborskom pjevanju i ljudskom glasu.
Svestrani Branislav Ostojić, sada nastanjen u Brnobićima kod Kaštelira, okušao se i u novinarskim vodama, ali je glazba i dalje njegova velika ljubav koja ga vodi naprijed. Neumoran je, stiže svirati, skladati, dirigirati, podučavati mlade, pisati i bilježiti…(Napisao i snimio Luka JELAVIĆ)