(Hina/EPA)
Izložba "Kopač", na kojoj se predstavlja opus Slavka Kopača, umjetnika koji pripada vrhunskim dometima domaće i svjetske likovne umjetnosti, otvara se 17. prosinca u Meštrovićevom paviljonu.
Slavko Kopač snažno je obilježio francusku i europsku likovnu scenu druge polovine 20. stoljeća, stvarajući trendove u Parizu i surađujući s renomiranim svjetskim umjetnicima poput Jeana Dubuffeta, Andréa Bretona i Michela Tapiéa.
Izložba donosi izbor njegovih ponajboljih slikarskih, kiparskih, ali i pjesničkih ostvarenja iz muzejskih institucija i privatnih kolekcija, kao i uvid u kulturno-antropološke prilike sredina u kojima je umjetnik djelovao (Vinkovci, Zagreb, Firenca, Mostar, Pariz).
Radovi će mu biti izloženi u svim prostorima Meštrovićevog paviljona, dok će se u eksterijeru postaviti različite instalacije referentne na Kopačev rad.
"Glavni cilj izložbe jest revalorizacija i kontekstualizacija lika i djela Slavka Kopača, koji se autentičnim pristupom pozicionirao kao jedan od najvažnijih protagonista u umjetnosti Informela i Art bruta", ističe se u najavi.
Kako se objašnjava, to su umjetnički pravci inovativnih materijala koji odbacuju standardne, konvencionalne forme komunikacije i pristupa stvaranju, a u njima je Kopač stvorio svevremenska likovna djela koja svojim nevinim, otvorenim pristupom te vedrinom jasno komuniciraju osnovne ideje njegova stvaranja: poruke mira i uključivosti.
Slavko Kopač (Vinkovci, 1913. – Pariz, 1995.) diplomirao je na Kraljevskoj umjetničkoj akademiji u Zagrebu 1937., a zahvaljujući stipendiji Francuske Vlade boravio je na usavršavanju u Parizu.
Nakon akademije, od 1943. do 1948. studirao je povijest umjetnosti u Firenci, a potom se trajno nastanjuje u Parizu, gdje je bio suosnivač Compagnie de l'Art Brut, te je 30 godina bio voditelj i kreator istoimene kolekcije.
Blisko je surađivao s Andréom Bretonom, koji mu je organizirao izložbe u svojoj galeriji À L'Étoile scellée, Michel Tapié ga je uvrstio u svoju knjigu Un Art Autre u kojoj se Kopač nalazi kao jedan od začetnika Informela. Izlagao je u Zagrebu, Firenci, Rimu i Parizu.
Projekt se održava u organizaciji Hrvatskog društva likovnih umjetnika, udruge ArtRencontre i tvrtke Cloverfield, u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Kustosica izložbe, koja će biti otvorena do 27. ožujka iduće godine, je Anita Ruso Brečić.
Uz tu izložbu Francuski institut predstavit će izložbu dokumenata i fotografija o životu i radu tog nedovoljno poznatog stvaratelja koji se nalazio u središtu velikih izazova modernosti.