GALERIJA C8

Neopljačkani predmeti iz podmorja prvi puta predstavljeni javnosti

| Autor: M. Ra.
(D. ŠTIFANIĆ)

(D. ŠTIFANIĆ)


Izložba je to o brodolomu srednje velikog trgovačkog broda koji se dogodio u blizini Rovinja, a priredili su je Luka Bekić, Roko Surić, Mladen Pešić, Maja Kaleb, Martina Ćurković Madiraca, Lea Blažek i Franka Trcera

U galeriji C8 Arheološkog muzeja Istre prekjučer je otvorena izložba Međunarodnog podvodnog centra za arheologiju o potopljenom rimskom brodu na hridi Piruzi kod Rovinja, skupine autora Luke Bekića, Roka Surića, Mladena Pešića, Maje Kaleb, Martine Ćurković Madiraca, Lee Blažeka i Franke Trcera. Izložba je to o brodolomu srednje velikog trgovačkog broda koji se dogodio u blizini Rovinja te su predstavljeni neki od nalaza.

Istraživanje je još u tijeku

Uz podršku Ministarstva kulture i Turističke zajednice Grada Rovinja, 2004. godine započeta su arheološka iskopavanja pod vodstvom doc. dr. sc. Luke Bekića, a projekt su zajednički provodili arheolozi-ronioci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju Zadar i Bavarskog društva za podvodnu arheologiju. Nakon četiri kampanje, arheolozi su, duboko iz morskog sedimenta, uspjeli iskopati neopljačkane predmete koji se sada po prvi puta predstavljaju javnosti.

Prije desetak godina, arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, prilikom pretraživanja podmorja u rovinjskom arhipelagu, kod hridi Mali i Veliki Piruzi, pronašli su mjesto na kojem se nalazi mnoštvo ulomaka amfora. Zaključili su da se radi o mjestu rimskog brodoloma, na površinskom sloju opljačkanom od strane neodgovornih pojedinaca. Kako je objasnio ravnatelj AMI-ja Darko Komšo istraživanje je još u tijeku i provodi se na dvije lokacije, jedno koje vodi Arheološki muzej Istre s partnerima na Debeljaku, a drugo kod Rovinja, blizu Piruga i kako je rekao ravnatelj AMI-ja Darko Komšo, krenula je sezona i do listopada ronioci "neće puštati morsko dno na miru".

Mladen Pešić, ravnatelj Centra za podvodnu arheologiju, rekao je da je izložba nastavak dugogodišnje suradnje Centra i AMI-ja. Već su imali jednu izložbu vezanu za istraživanja u uvali Veštar što je također vodio doc. dr. sc. Luka Bekić.

Doc. dr. sc. Luka Bekić je objasnio da je CPA uz kontinuiranu pomoć Turističke zajednice Grada Rovinja nakon pet ili šest kampanji u Veštru projekt obilježili monografijom i izložbom, nakon čega su prešli na Velike Piruge, što je hrid južno od Rovinja te su istraživanje obavili kroz četiri kampanje u suradnji CPA i bavarskog društva.

- Nadam se da će vas ti predmeti zanimati, to je samo jedan izbor najzanimljivijih predmeta koji dolaze s tog brodoloma. Morate biti svjesni da je danas vrlo teško naći ostatke brodoloma koji nisu opljačkani, u kojem se nalaze cijele amfore, cijeli predmeti, tako da ostaju samo razbijeni komadi. Međutim, mi smo uspjeli kroz te razbijene komade koje vidite u vitrinama ispričati zanimljivu priču, kazao je doc. dr. sc. Luka Bekić. Napravili su i rimski dubinomjer za koji se moglo vidjeti kako funkcionira što je predstavio Roko Surić.

Monografija o brodolomu

Uz izložbu predstavljena je i monografija o brodolomu koju je napisao Max Fiederling koji je jedan od sudionika istraživanja. Uz njega o knjizi su govorili i Damir Matošević iz Zavičajnog muzeja Rovinj i Ida Koncani Uhač iz Arheološkog muzeja Istre.

Matošević je rekao da je brodolom kod Piruga bio prvi koji su istražili u sklopu istraživačkog projekta Rovinjski brodolomi koji je započeo Međunarodni centar za podvodnu arheologiju 2014., a kojem je cilj bio pronaći i istražiti sve brodolome na području Rovinjštine.

Ida Koncani Uhač je kazala da je ova knjiga druga iz serije izdanja Istraživačke studije iz podvodne arheologije, koju je objavio Međunarodni istraživački centar za podvodnu arheologiju u Zadru. Ovo izdanje rezultat je bavarsko-hrvatskog projekta kojem je suizdavač bavarsko Društvo za podvodnu arheologiju.

Darko Bekić je glavni urednik knjige, prijelom i dizajn oblikovala je Marija Marfat, prijevode je napravila firma Integra iz Zagreba, a korekturu tekstova Maja Kaleb. Knjiga je opremljena s 85 ilustracija, a na kraju sveska nalaze se table s 282 crteža nalaza i table u boji s 255 fotografija presjeka keramike.

- Autor je zaokružio cjelokupno istraživanje jednog arheološkog lokaliteta od njegova otkrića, terenskog istraživanja, obrade materijala i konačne obrade. Doprinos njegova rada posebno se ogleda u iscrpnoj analizi i interpretaciji karakterističnih ali zaista vrlo fragmentarnih ulomaka arheološkog materijala poput amfora koje hrabro stavlja u kontekst cjelokupnog nalazišta. Arheološki materijal prikupljen kroz višegodišnja istraživanja u podmorju hridi Piruzi zapravo je vrlo skroman, a nedostatak brodske konstrukcije znatno je otežao konceptualizaciju nalazišta, što Fiederlinga nije spriječilo da se temi posveti temeljito i pažljivo, rekla je Koncani Uhač naglasivši da je ovo primjer kako je kvalitetna interpretacija svakog arheološkog lokaliteta važna za razumijevanje povijesnih prilika, kako lokalnih, tako i šire.

Izložba ostaje otvorena do 2. srpnja, a ulaz je slobodan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama