Projektu u izdanju Udruge ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana – batana salvorina" pridružili su se učenici nižih razreda Talijanske osnovne škole "Galileo Galilei" te područna škola u Bašaniji, u pratnji učiteljica Lorette Giraldi Penco, Carmen Rota i Maure Miloš
Naslovnica knjige
Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana – batana salvorina" izdala je svoju prvu slikovnicu za djecu "Savudrijska batana od djece djeci".
Nakon objavljivanja knjige "Jedno more, jedna barka i puno priča", koja sadrži svjedočanstva i prikupljena usmena znanja o malom i posebnom plovilu iz Savudrije, Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana - Batana salvorina" htjela je napraviti novi iskorak i predložiti projekt za djecu koji su osmislila i kreirala djeca s ovog područja.
- Namjera je bila na jednostavan i zabavan način mališanima prenijeti jedinstvenu ribarsku tradiciju našeg područja koju karakteriziraju tri jedinstvena simbola: savudrijski svjetionik, savudrijske batane i takozvane "grue" - nosače na koje se batane podižu, ističu iz Udruge ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana – batana salvorina".
Projektu su se pridružili učenici nižih razreda Talijanske osnovne škole "Galileo Galilei" te područna škola u Bašaniji, u pratnji učiteljica Lorette Giraldi Penco, Carmen Rota i Maure Miloš.
Autorice projekta su Marina Paoletić i Tanja Šuflaj, za prijevod na hrvatski zaslužna je Lorena Monika Kmet, a za grafičko oblikovanje: Studio Partum Umag. Projekt je realiziran zahvaljujući sredstvima Grada Umaga.
Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana – batana salvorina" osnovana je 2013. godine s ciljem zaštite i očuvanja materijalnih i nematerijalnih kulturnih dobara, promicanja kulturnog identiteta, poticanja kreativnog rada među građanstvom s tematikom vezanom uz more i kulturnu baštinu. Udruga aktivno radi na prikupljanju materijala ribarske i kulturne tematike odnosno starih ribolovnih alata i opreme. Sve dosad prikupljeno čini fundus novog muzeja ribarstva u Savudriji. Također, udruga djeluje u smjeru zaštite autohtone "Savudrijske batane" (tehnika izrade) i njezine snažnije turističke valorizacije. Važno područje djelovanja čine i edukacije o obnovi "grua" za podizanje brodica (specifičan način čuvanja brodica) prenošenjem znanja i vještina sa starijih na mlađe generacije, kao i izrada suvenira na temu ribarstva.