Katastar Franje I., poznatiji pod nazivom Franciskanski katastar (Catasto Franceschino), nastaje na istarskom poluotoku u razdoblju od 1818. do 1840. S jedne strane predstavlja prvu pravu katastarsku izmjeru Istarskog poluotoka, a ujedno se može smatrati i početkom organiziranog statističkog praćenja ekonomskih, demografskih i infrastrukturnih pokazatelja na tlu Istre
Naslovnica knjige
U izdanju Comunicarte edizioni iz Trsta i zahvaljujući Massimilianu Schiozziju, koji uvelike radi na povezivanju kultura, povijesti, jezika i tradicije dviju jadranskih obala, nedavno je ugledala svjetlo dana knjiga talijanske znanstvenice Diane De Rosa "Amene e dolci colline, viaggio nell'Istria del catasto franceschino 1818-1829" (Dražesna i ljupka brda, putovanje Istrom Franciskanskog katastra 1818.-1829.)
Autorica donosi vrlo obiman i studiozan rad, rezultat višegodišnjeg proučavanja i analiziranja, uz brojne slikovne prikaze, te analize podataka.
Katastar Franje I., poznatiji pod nazivom Franciskanski katastar (Catasto Franceschino), nastaje na istarskom poluotoku u razdoblju od 1818. do 1840. S jedne strane predstavlja prvu pravu katastarsku izmjeru Istarskog poluotoka, a ujedno može se smatrati i početkom organiziranog statističkog praćenja ekonomskih, demografskih i infrastrukturnih pokazatelja na tlu Istre.
Autorica ovoga djela osvrće se na činjenice kako je do svega toga došlo, kao i o važnosti ovoga katastra za Istru kroz vrijeme. Prikazuje se slika i prilika Istre kroz navedeno razdoblje, a autorica vodi čitatelje ove knjige putovanjem od Mugge do Pule, Pazina, Labina, Motovuna pa sve do Kvarnera, donoseći pri tome mnoštvo vrlo vrijednih podataka.
Što se jelo, pilo, što se odijevalo zimi, što se dobivalo od zemlje, što se prodavalo na tržnicama, kakve su bile kuće, aktivnosti, ništa od toga nisu propuštali zabilježiti pažljivi promatrači.
Autorica u ovoj knjizi na više od tristo stranice uz ilustracije u boji analizira to razdoblje uz zanimljiva znanstvena objašnjenja i tumačenja.
Diana De Rosa, povjesničarka je i proučavateljica društvene povijesti, te bavi se analiziranjem kako tršćanske povijesti u raznim aspektima mikrokozmosa, tako i proučavanjem globalne povijesti, uz mnoštvo komparativnih podataka i pristupa.
Ova je knjiga namijenjena kako studentima povijesti, geografije i drugih srodnih znanosti, tako i već formiranim povjesničarima, ali i svima onima koji žele produbiti znanje o ovoj temi, jer je tu zastupljeno zbilja mnoštvo podataka i objašnjenja, pojmova, a o toj temi ne postoji toliko obimna literatura.