(Foto Monte Librić)
Zaigrano i zabavno bilo je i na Urbanom Libriću, sasvim posebnom dodatku festivala dječje knjige gdje je održana radionica Skate & create. U velikom laboratoriju ulične umjetnosti na otvorenom uživali su svi koji vole skateboard kulturu ili su je jednostavno htjeli upoznati. Bilo je tu djece, njihovih roditelja, nonića, svi u sjajnom raspoloženju. Zapravo, bila je to prava skate-škola u kojoj su spojeni street art i kultura skateboardinga.
Pod mentorstvom riječkog skatera i umjetnika Nina Jurline (Simple Skateboards) i likovnog umjetnika Marka Zubaka polaznici radionice su oslikavali i ukrašavali skateboard dasku. Terasa Circola pretvorena je u mali "skate-park" gdje je djecu tajnama i vještinama skejta podučavao Nikola Racan, poznat i kao jedan od pokretača fažanske skate-scene. Racan dolazi iz fažanskog Skateboard kluba "August Šenoa" te osnivač je već tradicionalnog Vladimir Film Festivala.
(Foto Monte Librić)
Zanimljivo i zabavno bilo je i prilikom predstavljanja slikovnice autora teksta Želimira Periša i ilustratorice Monike Markić "Dan kad se ugasio ekran" (Naša djeca), koja pripovijeda priču o Vjeranu, dječaku koji ne može zamisliti život bez ekrana, a suočava se s najvećim izazovom - vikendom bez struje. Periš je potom i vodio radionicu za djecu, sasvim poseban spoj kreativnosti.
Mnoštvo pitanja brojne okupljene djece bilo je na predstavljanju autorske slikovnice "Brod za avanture" Maje Biondić, dobitnice prestižne Nagrade "Grigor Vitez" za ilustraciju. Djeca su tu postavljala mnoštvo pitanja o ilustracijama, kako nastaju ilustracije, kada je počela pisati - na što je autorica odgovorila s 32 godine, a to je priča o običnom odrastanju jedne obične djevojčice u brodu za pomalo neobična putovanja.
(Foto Monte Librić)
Nazočni su mališani odmah započeli priče kako i oni imaju svemirske brodove te o pustolovinama svemirskim brodovima gdje su pokazali da mašta može svašta.
Učenici jednog petog razreda OŠ Tone Peruška s knjižničarkom Mirjanom prisustvovali su kreativnoj radionici "Papertoy Ptić" pod vodstvom Marka Zubaka, gdje su izrađivali papirnate igračke. Cilj takve radionice bio je, saznajemo, motivirati djecu da kroz igru i maštovit rad potaknu razvoj motoričkih vještina, strpljenja i kreativnosti.