PREDSTAVLJEN PRIRUČNIK

Kroz zavičajne teme razvija se i zavičajna pismenost

| Autor: Vanesa Begić
Dijana Muškardin, Božana Sliško, Lidija Vujičić i Maurizio Levak (Snimio: Milivoj Mijošek)

Dijana Muškardin, Božana Sliško, Lidija Vujičić i Maurizio Levak (Snimio: Milivoj Mijošek)


"ISTRAživanje - priručnik za implementaciju zavičajne pismenosti u vrtiće, osnovne i srednje škole Istarske županije" u izdanju Istarske županije predstavljen je jučer u Arheološkom muzeju Istre.

Kako je rekao koordinator projekta koji je bio i moderator susreta, županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica, »tekst potpisuje radni tim za izradu rukopisa Priručnika zavičajne nastave/zavičajnosti na području Istarske županije. Autori tekstova su Igor Jovanović, Marko Kalčić, Dijana Muškardin, Karmen Uljanić i Gordana Peteh«.

Projekt mnogih škola i vrtića

O knjizi su govorili recenzentica prof. dr. sc. Lidija Vujičić, Dijana Muškardin kao jedna od autorica, Božana Sliško iz izdavačke kuće Alfa te recenzent, doc. dr. sc. Maurizio Levak.

- U projekt su uključeni gotovo svi vrtići te gotovo sve osnovne i srednje škole Istre. Krenuli smo s financijskom potporom od 40 tisuća eura, trenutno je osigurano 80 tisuća eura, a sljedeće godine bit će povećan iznos na 110 tisuća eura. Također, sljedeće godine raspisat ćemo i natječaj za djecu i mentore za izradu didaktičkog materijala za vrtiće i škole, rekao je pročelnik Torbica te dodatno naglasio da smo jedinstvena županija u Hrvatskoj po pitanju institucionalizacije zavičajnosti.

Zavičaj u malom (Snimio Milivoj Mijošek)Narodne nošnje i folklor (Snimio Milivoj Mijošek)

- U ovoj knjizi nastaloj u suradnji više autora i koja pokriva brojne teme, prikazani su gospodarstvo, turizam, povijesni pregled Istre, materijalna i nematerijalna kulturna baština Istre, kao i smjernice za izvođenje zavičajne nastave u osnovnim i u srednjim školama te u vrtićima, uz navođenje brojnih izvora o Istri, od arhiva, istraživačkih centara, knjižnica… Uvođenjem zavičajne nastave u sve obrazovne institucije i kroz sve predmete želi se njegovati zavičajni identitet i razvijati zavičajna pismenost na način da se dodatno ne opterećuju ni nastavnici ni učenici. Kroz zavičajne teme razvija se i zavičajna pismenost što podrazumijeva aktivno sudjelovanje učenika i nastavnika, zavičajni identitet, zavičajne vrijednosti i teme, kazala je Muškardin.

Pohvalne riječi za sve autore i suradnike izrekla je i Božana Sliško, ističući da ovo djelo prenosi ljubav prema zavičaju, dok je Lidija Vujičić rekla, naglasivši da se još čuje svjež miris knjige da je to vrlo vrijedan projekt i za učenike, kao i za one koji s djecom rade uz njegovanje vrijednosti identiteta.

Maurizio Levak izrazio je čast što je bio dio ovoga projekta koji je itekako bitan za učenike i za učenje zavičajnih specifičnosti. O radu na tom projektu govorili su i Karmen Uljanić, Igor Jovanović i Gordana Peteh, navodeći važnost zavičajnih tema što je važno i o razvijanju kako osobnog, tako i nacionalnog identiteta.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Kako je navedeno u knjizi, zavičajna nastava obuhvaća osmišljavanje projekta zavičajne tematike s ciljem popularizacije zavičajne nastave.

Između prijedloga tema po aktivima, za aktiv hrvatskog, stranih i klasičnih jezika je obrada čakavskih suvremenih pjesnika, mitova i legendi određenog područja, glagoljskih grafita…

Iz prakse u teorijsku obradu

U priručniku, ukratko su predstavljene i razne udruge, društva, arhivi, istraživački centri, knjižnice, kao i online projekti koji se Istrom bave, a u primjerima iz prakse nalazi se popis škola te nazivi projekata osnovnih i srednjih škola…

Nazočne je pozdravila i zamjenica župana Jessica Acquavita ističući da su krenuli od prakse a potom krenuli u obradu teorijskog dijela.

- Projekt Zavičajne nastave započeo je skromno s aktivnostima u predškolskim ustanovama, ali je njegova kvaliteta već tada bila vidljiva jer su se ubrzo uključile brojne osnovne i srednje škole. Iskustvo koje je stečeno kroz deset godina provođenja Zavičajne nastave pretočili smo u ovaj vrijedan priručnik, naglasila je zamjenica župana Jessica Acquavita.

U ime domaćina, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo, naglasio je uključenost Arheološkog muzeja u projekt Zavičajne nastave od samog početka, te se zahvalio svima koji su sudjelovali u izradi priručnika.

Za glazbeni intermezzo bila je zadužena vokalna skupina Lastavice iz OŠ Šijana pod vodstvom njihove učiteljice glazbenog Irene Kuhar Giorgi. Knjigu su na talijanski prevele Marta Banco i Tarita Štokovac, a grafičko oblikovanje potpisuje Alfa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter