IZLOŽBA ČLANOVA ART STUDIJA IZ PULE

ZVUCI ZEMLJE: Orgulje i Organum Histriae kao inspiracija

"Zvuci zemlje" donosi 20 atraktivnih i zanimljivih radova u keramici, čiji su autori članovi Udruge Art studio Pula. Oni predstavljaju svoje viđenje orgulja kao instrumenta, ali i projekta Organum Histriae koji se bavi zaštitom, obnovom i revitalizacijom orguljske baštine u Istri * Izložba je nastala suradnjom Festivala Organum Histriae i Udruge Art studio

| Autor: Glas Istre


U okviru 22. izdanja Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae Udruga Art studio iz Pule predstavila se prigodnom izložbom "Zvuci zemlje" u Galeriji Placa u Svetom Lovreču Pazenatičkom. Izložba donosi 20-ak radova u keramici nastalih proteklih mjeseci u njihovoj radionici u Puli, a moći će se razgledati do 5. rujna. Inače, u istom prostoru do konca kolovoza postavljena je i foto izložba nagrađenih radova na natječaju PhotoCity 2021 - Veselo! KAF Sv.Lovreč, kojemu je na neki način Galerija Placa matični izložbeni prostor, tako da je doživljaj za posjetitelja dodatno obogaćen.

Čuvanje baštine

- Izuzetno mi je drago što izložbom "Zvuci zemlje" započinjemo jednu lijepu suradnju s tradicionalnim Festivalom Organum Histriae koji se održava već više od dva desetljeća. Udruga Art studio djeluje 13 godina i kroz proteklo razdoblje uvijek smo se odazivali hvalevrijednim suradnjama, partnerstvima, izložbama, projektima koji imaju za cilj promoviranje istarske kulturne baštine. Naš doprinos očuvanju tradicije njegujemo kroz radionice i izložbe na kojima naši članovi ili polaznici radionica izrađuju predmete od keramike, mozaike, keramoslike uz neizostavnu edukativnu notu koja prati naš rad. Smatramo da time na nama svojstven način dajemo doprinos očuvanju naše bogate baštine. Izložba "Zvuci zemlje" upravo je jedan takav primjer i vjerujemo da će posjetitelji izložbe u Galeriji Placa u Svetom Lovreču doista uživati, nadahnuto je izjavio predsjednik Udruge Art studio Igor Fabris, ujedno i autor jednog od izloženih radova.

"Zvuci zemlje" doprinos su čuvanju baštine

Iz međusobno veoma različitih, no vrlo atraktivnih i zanimljivih radova vidljivo je kako je na izložbi "Zvuci zemlje" riječ o specifičnom viđenju članova Art studia Pula, ne samo orgulja kao instrumenta, već čitavog projekta Organum Histriae koji se bavi zaštitom, obnovom i revitalizacijom orguljske baštine u Istri. Inicijativa za suradnju je došla od Branke Orlić, izvrsne poznavateljice istarske kulturne baštine, aktivnosti Art studia, kao i samog projekta Organum Hisstriae, budući da je kao ravnateljica Škole za primijenjenu umjetnost i dizajnu Puli još davne 1999. godine bila sukreatorica izložbe skica i kostima učenika Škole, uključene u program UNESCO-a "Orgulje, dragulji istarski". Branka Orlić ujedno je, uz nazočnost brojnih članova KAF-a, Art studija Pula te građana i posjetitelja Svetog Lovreča, uvodno govorila o izložbi istaknuvši važnost promicanja orguljske baštine i kroz likovno izražavanje, osobito lokalnih i regionalnih autora te proglasila izložbu otvorenom.

Poziv na festivalske koncerte

U ime suorganizatora 22. izdanja festivala Organum Histriae , Pučkog otvorenog učilišta Buje, Udruge za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histria; Pula te Lifestyle d.o.o. nazočne je pozdravila Vedrana Koceić, utemeljiteljica projekta i izvršna producentica, zahvalivši se Općini Sveti Lovreč i Klubu amaterske fotografije KAF Sveti Lovreč na potpori i suradnji. Istaknula je i da je autorica plakata izložbe Gordana Brborović.

Izložba se može razgledati do 5. rujna

Koceić je ujedno pozvala sve nazočne da pohode festivalske koncerte Organum Histriae od 1. do 5. rujna, osobito koncert pod nazivom "Il vento che diventa voce/ Vjetar koji postaje glas" glasovitog talijanskog orguljaša Francesca Di Lernie kojim će biti zaključeno ovogodišnje festivalsko druženje uz istarske kraljice instrumenata, na najstarijim funkcionalnim orguljama u Istri slavnog graditelja Petra Nakića iz 1735. koje je restaurirala i za Festival pripremila ugledna radionica Cav. Francesco Zanin Organi iz Codroipa, Italija.

Otvaranje Festivala 1. rujna u pulskoj Katedrali

"Glavni festivalski program 22. izdanja Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae vodi nas od 1. do 5. rujna kroz nekoliko fantastičnih lokacija. Tako ćemo Festival otvoriti 1. rujna u 20 sati u pulskoj Katedrali uznesenja Blažene djevice Marije uz orgulje Eisenbarth iz 2001.godine programom Musica Aeterna našeg lani osnovanog Ansambla mladih istarskih glazbenika Organum Histriae, najavljuje Vedrana Koceić. Dodaje i da mjesta u publici treba rezervirate na vrijeme na 098/335 416 ili popuniti rezervacijski obrazac na https://www.organum-histriae.com/hr/program/ za svaku osobu, odnosno događaj.

S otvaranja izložbe: Vedrana Koceić, Igor Fabris i Branka Orlić

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter