(Snimila Antonela Lukša)
Otvorenje izložbe Cinemaniac > Misliti film 2025. - Iza plime: More slika održano je u petak, 11. srpnja u pulskoj galeriji Novo, a u sklopu 72. Pulskog filmskog festivala. Izlažu Tina Gverović, Siniša Ilić, Stefan Kruse, Elena Mazzi, Renata Poljak, Oliver Ressler, Petar Trinajstići Mladen Tudor, a kustosica je Branka Benčić.
Na otvorenju je prisutne pozdravila voditeljica galerije Novo Marijeta Bradić u ime udruge Metamedij. Ona se zahvalila u ime svih partnera galerije na drugoj po redu uspješnoj suradnji Cinemaniaca i galerije Novo te je predala riječ ravnateljici Pula Film Festivala Tanji Miličić.
On ja napomenula da Cinemaniac postoji dulje i od same ustanove Pula Film Festival.
- Radi se o jednoj vrlo uspješnoj suradnji pa zahvaljujem Branki na tome što se ova tradicija proširila i na druge izložbe koji se organiziraju diljem grada tijekom festivala. Cinemaniac svake godine donosi jedan svjež pogled na film i na neke vrlo aktualne teme, kazala je Miličić.
(Snimila Antonela Lukša)
Kusotsica izložbe Branka Benčić je kazala da je su izložbu koju su u travnju otvorili u Muzeju modrene i suvremene umjetnosti Rijeka uspjeli transformirati u jednu malu verziju koja je usmjerena na poetike i politike pokretnih slika i donijeti ju u kontekst filmskog festivala.
- Radi se o izložbi koja se bavi morem i onom što nazivam maritimnom logistikom, znači niz uvjeta i ideja koje su povezane s morem i s temama rada na moru, imigracijom i načinom na koji je razvoj kapitalizma povezan s morem, kazala je Benčić.
Ona u tekstu kataloga izložbe navodi da se „ovaj sažeti izbor fokusira na radove osam umjetnica i umjetnika nastale primarno u medijima filma i fotografije. Promatrajući neposrednu okolinu kao prostor u kojem se prelamaju povijesne perspektive, aktualnost svakidašnjih događaja i imaginacija budućnosti, izložba „Iza plime: more slika“ pogled usmjerava prema protoku slika koji uokviruju slojevite kontekste kompleksnih odnosa maritimne logistike, a koji se kao temelj suvremenog društva, geopolitike i ekonomije strukturiraju oko niza uvjeta, pozicija i ideja upravo obilježenih morem.
„Izbor radova kreće se od tema rada i prikaza života i rada uz more i na moru kao temeljnog uvjeta egzistencije, preko aktualnih fenomena koji uključuju suvremene prizore migracija, ekologije, krajolika kao mjesta eksploatacije i ekstrakcije. Usmjerene na odnose slike i svijeta, pokretne slike umjetnika uspostavljaju odnos prema aktualnim filmskim i umjetničkim strujanjima, novim vizualnim jezicima suvremene umjetnosti, i kako se oni prelamaju u pogledima na aktualne estetske fenomene i društvena pitanja.
Izložba ostaje otvorena do 22. kolovoza, a realizirana je u suradnji s Muzejem moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, Pula Film Festivalom, udrugom Metamedij i Apotekom – Prostorom za suvremenu umjetnost.