U nedjelju 15. travnja pada točno 15 godina od osnivanja Zajednica Crnogoraca Pule. Na osnivačkoj skupštini koja je održana u hotelu Rivijera, 18 Crnogoraca dalo je svoje potpise za formiranje Zajednice. "Danas možemo bez skromnosti reći da se radilo o promišljenom i hrabrom koraku. Bez ikakvih uvjeta za rad, bez financijskih sredstava, bez prostora, ušli smo u nepoznato s namjerom da se prvo okupimo, a onda da stvorimo temelje za opstanak i razvoj naše nacionalne manjine u Puli. Želja nam je bila da naša djeca i unučad sačuvaju nacionalni identitet", rekao nam je prigodno Božidar Radulović, počasni predsjednik Zajednice Crnogoraca Pule.
Perojski Crnogorci kao uzor
Istaknuo je da je za osnivanje Zajednice, pored osnivača, velika zasluga i Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske, kao i lokalne samouprave, ali i inicijativnog odbora kojeg je, osim njega, činio i Aleksandar Taušan i Svetozar Pejović.
- Od tada do danas, svih ovih 15 godina naša Zajednica i Vijeće uporno i marljivo rade na očuvanju našeg nacionalnog identiteta. Uzor u tome su nam perojski Crnogorci, koji su stoljećima uspjeli sačuvati nacionalni identitet i crnogorske običaje. Uz pomoć perojskih Crnogoraca počeli smo s realizacijom naših kulturno-umjetničkih programa, istaknuo je nadalje Radulović.
Polako su adaptirali i opremili Dom Crnogoraca Pule u samom centru grada, mjestu okupljanja, druženja i realizacije programa.
- Tu su se održavale izložbe, igrali igrokazi i predstave s crnogorskom tematikom. Družili smo se i drugovali, primali drage goste iz Crne Gore, a isto tako i naše sugrađane svih nacionalnosti. Obilježavali velike datume iz slavne i bogate crnogorske historije. Dom Crnogoraca bio je i ostao naša osnovna veza s našom matičnom domovinom, mjesto gdje se za trenutak vraćamo u djetinjstvo, mladenaštvo, u Crnu Goru. Tu smo uvijek mogli doći i popiti Nikšićko pivo, zapjevati crnogorske pjesme, do mile se volje ispričati, naglasio je Radulović.
Problem su financije
O realiziranim programima tijekom 15 godina moglo bi se, kaže, puno govoriti. Ono što su realizirati u 10 godina opisali su u knjizi "10 godina Zajednice i vijeća Crnogoraca Grada Pule". Tijekom idućih godina realizirano je putovanje na otkrivanje spomenika Njegošu na Cetinju, proslavljali su 13. juli, najznačajniji datum u crnogorskoj povijesti, polagali vijence na grob Svetozara Vučinića na Maloj Učki, a s pulskim antifašistima polagali vijence na mjestu pogibije Uroša Martinovića, koji je strijeljan zajedno s Pietrom Gastichem.
- Mislim da postignutim možemo biti zadovoljni. Financijskih sredstava imamo nedovoljno za sve ono što bismo željeli i na tome moramo poraditi da bi naši programi i aktivnosti bili što kvalitetniji i atraktivniji. Naša je zajednica jedna od najmalobrojnijih u Puli i to je naš najveći problem. Teško možemo očekivati veće donacije ili potpore jer je naših članova i sunarodnjaka jako malo. Ono što mi moramo je pronaći i realizirati kvalitetne programe koji će biti široko prepoznati, a onda i financirani. Samo tako možemo uspjeti u našem osnovnom naumu, a to je razvijati i njegovati naš manjinski identitet. Također, moram reći, ovdje u Puli u Istri, zahvaljujući našim sugrađanima mi imamo dobru klimu za njegovanje naših nacionalnih vrijednosti i za očuvanjem naše nacionalne manjine. Svugdje smo dobro prihvaćeni i vrata su nam otvorena, na čemu se zahvaljujemo predstavnicima lokalne samouprave i većinskom narodu. Mi to znamo cijeniti i uz očuvanje naše posebnosti, uvijek nastojimo dati i svoj doprinos razvoju i napretku Pule, Istre i naše druge domovine Republike Hrvatske, rekao je Radulović.
Kao jednu od budućih smjernica istaknuo je stvaranje što boljih odnosa i veza s institucijama matične domovine Crne Gore. Pritom i sami žele pomoći razvijati te odnose i biti most prijateljstva između naroda i domovina, Crne Gore i Hrvatske.
(S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)