Sanacija i zatvaranje prvog polja odlagališta započela je u srpnju i trajala je do studenog, a ovih je dana ishodovana i uporabna dozvola kojom se omogućuje uporaba za izvedeni zahvat u prostoru namijenjenom gospodarenju otpadom
Sanacija Lokve Vidotto
U rovinjskoj Gradskoj palači predstavljen je završeni projekt sanacije odlagališta “Lokva Vidotto”. Prema riječima pročelnice Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i izgradnju Tanje Mišete, sanacija i zatvaranje prvog polja odlagališta započela je u srpnju i trajala je do studenog, a ovih je dana ishodovana i uporabna dozvola kojom se omogućuje uporaba za izvedeni zahvat u prostoru namijenjenom gospodarenju otpadom.
Na lokaciji odlagališta otpada, na okvirnoj površini od oko 14.800 kvadrata, izvedeni su tako radovi formiranja tijela odlagališta, izvedbe obodnog kanala oko tijela odlagališta, izvedba sustava pasivnog otplinjavanja, krajobrazno uređenje i izvedba dijela hidrantske mreže oko odlagališta. Podsjetimo da se ovo odlagalište koristilo od 2001. godine i imalo je sve potrebne dozvole za rad. Otvaranjem Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun prestalo se s odlaganjem na predmetno odlagalište te se počelo koristiti kao pretovarna stanica.
- Unatoč svim nedaćama, projekt je uspješno priveden kraju u zadanim rokovima, naglasila je Ivona Peternel iz tvrtke Peternel Grupa d.o.o. Radovi su izvedeni sukladno ugovoru sa zajednicom ponuditelja tvrtki Kostak d.d. iz Slovenije i tvrtkom Opera Group d.o.o. iz Zagreba, a ukupna vrijednost izvedenih radova i usluga iznosi nešto više od 6 milijuna kuna s PDV-om, od čega je 85 posto sredstava bespovratno sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.
Gradonačelnik Marko Paliaga istaknuo je kako je ekološki aspekt ove sanacije višestruk.
- Saniranjem ovog odlagališta napuštamo zastarjeli koncept zemljanih odlagališta, proces se provodi u cilju smanjenja negativnih utjecaja otpada na okoliš i prirodne resurse. Moram naglasiti kako su Istarska i Primorsko-goranska županija jedine izgradile centre za gospodarenje otpadom i time ispoštovale europsku direktivu, naglasio je Paliaga i dodao da je zadovoljan činjenicom što je u Rovinju stopa odvojenog sakupljanja otpada nešto viša od 40 posto. - Prostora za napredak ima, važno je sustavno raditi na edukaciji građana, ali svjesni smo da je to proces koji traje. Gradonačelnik je dodao i kako su manji gradovi uspješniji u gospodarenju otpadom i kako uspješnosti najviše pridonose građani koji uz recikliranje u svojim domaćinstvima prijavljuju divlja odlagališta otpada i time pridonose očuvanju okoliša.
Projekt sanacije dio je Plana gospodarenja otpadom Grada Rovinja za razdoblje od 2017.-2022. iz Grada poručuju kako su projektom sanacije odlagališta ukazali na kontinuiranu brigu i aktivno zalaganje u očuvanju i zaštiti okoliša. "U sinergiji sa svojim sugrađanima ustrajemo i dalje na putu održivog upravljanja bogatim prirodnim resursima da bi ih ostavili na raspolaganje budućim generacijama", poručuju.