KLIMATSKA OCJENA DHMZ-A

Vrijeme naše svagdašnje: U ISTRI MIHOLJŠĆAK PROSJEČNO TOPAO, ALI KIŠOVIT

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Ilustracija (Snimio Neven Lazarević)

Ilustracija (Snimio Neven Lazarević)


Odstupanja srednje temperature zraka u listopadu u odnosu na normalu u razdoblju od 1981. do 2010. bila su u rasponu od -0.7 stupnjeva Celzija (Knin, Pazin, Komiža) do 1,7 stupnjeva Celzija (Bjelovar), objavio je Državni hidrometeorološki zavod. Dakle, Istra je temperaturno u mjesecu miholjšćaku bila prosječna.

Većina meteoroloških postaja istočne, središnje i gorske Hrvatske (izuzev Zavižana) bile su toplije od višegodišnjeg prosjeka, dok je većina postaja hrvatskog primorja bilo hladnije od višegodišnjeg prosjeka s izuzetkom Zadra gdje je temperatura bila prosječna te Lastova i Dubrovnika koji su bili neznatno topliji. Temperaturne prilike u Hrvatskoj za listopad opisane su sljedećim kategorijama: normalno (okolica Bilogore, jugozapadni dio središnje Hrvatske, gorska Hrvatska i hrvatsko primorje) i toplo (istočna i veći dio središnje Hrvatske).

Odstupanja količine oborine u listopadu u odnosu na normalu u razdoblju od 1981. do 2010. godine nalaze se u rasponu od 60 posto višegodišnjeg prosjeka u Lastovu gdje je palo 41,5 milimetar oborina, do 384 posto u Senju gdje je palo čak 526,9 milimetara oborine. U Istri je zabilježeno više oborina od prosjeka pa je tako u Pazinu palo 157 posto prosjeka oborina.

Analiza odstupanja količina oborine za listopad izraženih u postocima višegodišnjeg prosjeka pokazuje da su količine oborine u Lastovu, Pločama i Dubrovniku bile ispod, dok su na većini postaja bile iznad višegodišnjeg prosjeka. Oborinske prilike u Hrvatskoj u listopadu bile su kišne do ekstremno kišne na većem dijelu teritorija.

Detaljnije su opisane sljedećim kategorijama: normalno (srednja i južna Dalmacija izuzev Visa i okolice Makarske), kišno (istočna Hrvatska, šire područje oko Siska, veći dio gorske Hrvatske, Istra, najjužniji dio sjeverne Dalmacije i zaleđa), vrlo kišno (središnja Hrvatska izuzev okolice Siska, dijelovi Gorske Hrvatske, dio kvarnerskih otoka, sjeverna Dalmacija i zaleđe) i ekstremno kišno (okolica Senja, dio Krka, Rab i šire područje Knina).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter