NASTAVLJENI RADOVI

UREĐENJE ZIDINA CRKVICE SV. JURJA U BRTONIGLI Početak stvaranja budućeg turističkog i edukativnog kompleksa "Santi Quaranta"

| Autor: Luka JELAVIĆ
Arheoloski park

Arheoloski park


Ostaci kaštela, od čega je najvidljivija nekadašnja crkva sv. Jurja, smješteni su na samom rubu strmih stijena koje se spuštaju prema dolini rijeke Mirne, nedaleko od sela Srbani iz kojega se sada putem može doći do arheološkog nalazišta

 

Jedan od većih i dugoročnijih projekata kojega vodi Općina Brtonigla svakako je uređenje budućeg arheološkog parka oko ostataka nekadašnjeg kaštela svetog Jurja, među lokalnim stanovništvom, u starijim tekstovima i kartografskim prikazima poznat i pod imenima "castello di San Giorgio" ili "castello di Santi Quaranta". Ostaci kaštela, od čega je najvidljivija nekadašnja crkva sv. Jurja, smješteni su na samom rubu strmih stijena koje se spuštaju prema dolini rijeke Mirne, nedaleko od sela Srbani iz kojega se sada putem može doći do arheološkog nalazišta. 

Uređena i skrivena pećina

Donedavno je drevna i urušena crkva bila zarasla u grmlje, a cijelo područje gotovo nedostupno, tako da se u sklopu cijelog projekta prvo išlo na uređenje pristupnih putova i okoliša, te na sanaciju zidina. U blizini je i pećina za koju su znali neki mještani okolnih sela, ali je i ona s vremenom bila zapuštena i nesigurna.

Cijeli projekt predviđa uređenje kompleksa za buduće turističko-izletničke i edukativno-istraživačke posjete, a kaštel i pećina sv. Jurja bi se prostorno valorizirali i osmislili kao zaseban arheološki park Santi Quaranta (Četrdeset svetih). Projektom će se navedeni arheološki lokaliteti moći približiti posjetiteljima i adekvatno zaštititi, kako bi se uvidjela nekadašnja važnost tog naselja i približio život koji se nekoć tu odvijao. To bi bila prilika za prezentaciju lokalne enogastronomije, produžavanje turističke sezone, ali i poticanje na nova povijesno-kulturna istraživanja i valorizaciju ostalih arheoloških lokaliteta na općinskom području. Ona su sva dokumentirana, zaštićena i registrirana u Ministarstvu kulture RH, kao temelj za dodatno upoznavanje kulturne prošlosti područja današnje općine Brtonigla, kao i čitave Istre.

Lokalitet budućeg arheološkog parka iznad Mirne 2016. godine očišćen je od raslinja, ali se moralo što prije krenuti u sanaciju vidljivih građevinskih konstrukcija nekadašnjeg kaštela koji su bili u lošem stanju te im je prijetilo daljnje propadanje i urušavanje. Zidovi crkvice sv. Jurja koja se nalazi unutar zidova kaštela bili su u stupnju fizičke ugroženosti te je radi konzervacije bila potrebna hitna intervencija. Zbog toga su prošle godine obavljeni osnovni konzervatorsko-restauratorski radovi na ostacima te romaničke crkvice, kao početna točka ukupnih konzervatorskih zahvata.

U prvoj fazi izvedeni su temeljni radovi sanacije u vrijednosti od blizu 121.000 kuna, a Ministarstvo kulture je taj zahvat sufinanciralo sa 100.000 kuna. Nedavno je završena i druga faza sanacije zidova crkve sv. Jurja, u sklopu kaštela. Vrijednost radova bila je nešto više od 82.000 kuna, od čega je Ministarstvo kulture RH financiralo 70.000 kuna troškova. Radove je izvelo poduzeće Kapitel iz Žminja. 

Opremanje cjelokupnog parka

Općina Brtonigla poslala je zahtjev resornom ministarstvu za dodatno sufinanciranje radova predviđenih trećom fazom. U toj etapi predviđen je nastavak iskopa i sortiranje urušenih gomila uz arheološki nadzor, čišćenje zidova od sitnog raslinja, rekonstrukcija i konzervacija krune sjevernog i zapadnog zida zajedno sa preslicom te plašta zidova, uređenje kruništa, te uređenje poda crkve.

U cjelini, kako bi zaživjela ideja arheološkog parka, nužna je provedba konzervatorsko - restauratorskih zahvata pronađenih građevinskih struktura, s konačnim ciljem postupnog pretvaranja arheološkog nalazišta u arheološki park. Svi konzervatorski i restauratorski radovi odvijaju se u skladu sa zahtjevima i preporukama konzervatora, a prema sadašnjim planovima odvijat će se u pet faza, u nekoliko narednih godina, ovisno o sredstvima.

Inače, cijeli projekt arheološkog parka predviđa daleko veće i skuplje radove, poput izgradnje ceste do parka s potrebnom infrastrukturom, izgradnje parkirališta i okretišta za autobuse, gradnje restorana, prodavaonice suvenira i info pointa, stepeništa za prilaz arheološkim lokalitetima te uređenja i opremanja cjelokupnog parka.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter