(S. BOSNIĆ)
Preostala su još dva raskošna libanonska cedra, "Gospodu mila stabla", stara oko 50 godina, a ustremljena prema nebu oko 12 metara uvis * Prema vizualizaciji arhitektonskog rješenja trebali bi preživjeti, ali iz umaške komunalne tvrtke Komunela ne odgovaraju kakvu su im sudbinu pripremili
Izgradnja novog trga u strogom središtu grada, u Ulici 1. svibnja, investicija Grada Umaga teška 11 milijuna kuna, započela je dosta neslavno zbog bučnih radova koji su odjekivali u predblagdansko vrijeme. Stanare u susjednim zgradama pogodilo je i uklanjanje stabala s pitoreskne oaze, a sve radi popločenja budućeg trga.
Stradavale su palme, cedar pendula, proljetna kraljica –magnolija i već ranije druga stabla te grmasto bilje, kao i stara maslina koje su zaposlenici iz komunalnog poduzeća Komunela presađivali ili uklanjali iako nisu kvalificirani za sječu. Preostala su još dva raskošna cedra, "Gospodu mila stabla", stara oko 50 godina, a ustremljena prema nebu oko 12 metara uvis. Prema vizualizaciji arhitektonskog rješenja budućeg trga trebali bi preživjeti kao dendrološka dekoracija na kamenoj podlozi trga, ali konačno arhitektonsko rješenje nije nikada prikazano u javnosti.
Okopavanja neposredno uz korijenski sustav
No, tijekom prekopavanja ulice, bušenja i slojevitog uklanjanja asfaltnog zastora do dubine od pola metra, neposredno u blizini stabala, uz sam korijenski sustav vršeni su opkopi s teškom mehanizacijom bez postavljanja odgovarajuće zaštitne ograde što je navodilo na sumnju da su i kraljevski cedrovi na redu za "odstrel". Radovi na trgu bili su obustavljeni prije Božića, kanali oko cedrova ostali su raskopani, a stabla, možda narušene statike, doimala se tako zapostavljenima nakon mehaničkih rasjedanja, prepuštena na milost i nemilost zimskim hladnoćama i nepogodama. Nastojali smo doznati kakva ih sudbina čeka, ostaju li netaknuti kako je prikazano na vizualizaciji budućeg trga ili arhitektonsko rješenje predviđa nešto drugo.
Iz savjetodavne dendrološke komisije Grada Umaga potvrdili su nam da se radi o rijetkim i vrlo otpornim stablima koja rastu na području Umaštine i pravi su raritet te su stajališta da bi svaki arhitekt koji "promišlja zeleno" trebao iznaći način kako cedrove pejzažno uklopiti u arhitektonske vizure budućeg trga. Teško im je povjerovati da bi istinski dendrološki stručnjak potpisao nalog o uklanjanju ovog para zelenih divova, posljednje prirodne relikvije na ovom prostoru grada. Stoga smo se upitom, još 14. prosinca, obratili Goranu Slavujeviću, direktoru komunalnog poduzeća zaduženog za hortikulturne poslove i održavanje javnih površina grada, Komunela pitanjem vezanim za okopavanja i sudbinu cedrova, ali nije odgovor još uvijek nije stigao.
Ne odgovaraju ni medijima ni Zelenoj Istri
U međuvremenu doznajemo da i na telefon pulske udruge Zelena Istra počesto stižu upozorenja građana Umaga o uklanjanju stabala na području grada i narušavanju ekološkog sustava u gradu. Iz Zelene Istre također su (18. prosinca) podnijeli upit Komuneli vezano za opstanak cedrova, ali im je uskraćen odgovor. Od voditeljice zelenog telefona udruge, Irene Burbe, doznajemo da će ovih dana uputiti požurnicu, a ogluše li se, obratit će se Uredu povjerenika za informiranje. Inače, Matej Maričić, stručni suradnik na udruginom Zelenom telefonu, kazao nam je da su već otprije upoznati sa šutnjom odgovornih iz umaške gradske uprave ili gradskih tvrtki. (Sanja BOSNIĆ)