UMAG

Uklonjena zelena oaza radi izgradnje novog trga: GRAĐANI ZGROŽENI NEMILOSRDNIM UKLANJANJEM STABALA I BISTI

Zamišljeno je da se ulica pretvori u trg (S. BOSNIĆ)

Zamišljeno je da se ulica pretvori u trg (S. BOSNIĆ)


Novi je trg bio jedna od programskih odrednica gradonačelnika Vilija Bassanesea pa od 2017. na zgradi Pučkog otvorenog učilišta Ante Babić stoji billboard s vizualizacijom budućeg trga, rad nepoznatog autora. Gradskom vijeću nisu nikada prezentirana pristigla arhitektonska rješenja ili prihvaćena Odluka o izboru najboljeg, iako se ovom izdašnom investicijom znatno mijenja vizualni izgled prostora te koncept života stanara u susjednim zgradama

Početkom prošloga tjedna započela je izgradnja, odnosno preuređenje Ulice 1. svibnja u novi gradski trg, investicija teška 11 milijuna kuna, a da na mrežnim stranicama Grada nije ništa objavljeno. Od nekoliko stanara zgrade i trgovaca iz Ulice 1. svibnja dobili smo jučer pozive u kojima su nas ogorčenim tonom izvijestili da su radnici iz gradske tvrtke Komunela d.o.o., na zelenoj oazi u parkiću Ulice 1. svibnja nemilosrdno uklanjali stabla magnolije, palme te raskošan, tužni cedar, dok su drvo masline bagerom iščupali iz svog mirnog doma.

Uklonjene i skulpture

Uklonili su jučer i skulpture, "kugle blizance", rad umaškog umjetnika Milana Marina, a tri umaška znamenita imena Ante Babić, Fulvio Tomizza i Antonio Coslovich izlivena u biste poznatog kipara Mate Čvrljka napustili su posljednji, kao kapetani broda, "zelenu palubu" parka. Neki su građani bili zgranuti i u nevjerici se pitali što se odjednom zbiva na tom prostoru, kakvi će se to zahvati odvijati u predbožićnom ozračju.

Iako se poduže vrijeme iz Grada najavljivalo preuređenje ulice u gradski trg, tajmnig kao da je izabran da bi skrenuli pozornost na ova graditeljska zbivanja. Novi je trg bio jedna od programskih odrednica gradonačelnika Vilija Bassanesea i njegove političke stranke SDP-a prilikom kandidature za gradonačelnika na lokalnim izborima u 2017. godini i od iste godine na zgradi Pučkog otvorenog učilišta Ante Babić stoji billboard s vizualizacijom budućeg trga, rad nepoznatog autora. Od tada pa sve do početka radova na Gradskom vijeću nisu nikada prezentirana pristigla arhitektonska rješenja ili prihvaćena Odluka o izboru najboljeg, iako se ovom izdašnom investicijom znatno mijenja vizualni izgled i funkcija tog prostora te koncept života stanara u susjednim zgradama. Umanjuju se i atributi te povijesna uloga postojećeg Trga slobode, smještenog u srcu starogradske jezgre koja propada naočigled i postaje ruglo jednog od najpoželjnijih gradova za život u Republici Hrvatskoj.

Polako ga eutanaziraju i nikada, nakon dva posljednja rata, nije bio toliko napušten i beživotan. Očigledno je zbog svih nepoznanica na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća vijećnica Gabrijela Đukes Bašić (IDS) pitala u ime grupe građana kada je objavljen natječaj za izbor najboljeg arhitektonskog rješenja trga, koliko ih je pristiglo na natječaj i tko je izvršio odabir najprihvatljivijeg ponuđača. Je li gradonačelnik samovoljno izabrao arhitektonsko rješenje?

- Nemamo obavezu javno objavljivati sve javno objavljene javne podatke, izjavio je Bassanese, ali ga je Đukes Bašić upozorila da na mrežnim stranicama Grada ne postoje objavljeni podaci ni o natječaju, pristiglim arhitektonskim prijedlozima i tko je izvršio odabir najboljeg. Odgovor će joj biti dostavljen u pisanom obliku pa će vjerojatno tada Umažani i saznati tko je odlučivao o svemu ovome u njihovo ime. Do tada će radovi na trgu daleko odmaknuti. Poslove obavlja tvrtka Solida (Trzin) iz Slovenije.

"Džungla" se širi

No, s vremenom će vjerojatno nestati i prisutan jal i pojaviti se uvriježeni optimizam mještana. A kada poteče i voda s rubnog dijela trga iz "Bandićevih fontana", kako ih sada u "hecanju" zovu, u bjelini novoga trga zaboravit će se da je strogi centar mogao krasiti jedan bogati lug ili zeleni park u betonskoj džungli grada koja se nezaustavljivo širi.

Vijećnica Đukes Bašić izjavila je nakon Gradskog vijeća da se grad neskromnim sredstvima ušminkava i uljepšava njegov vanjski izgled, pri čemu se zaboravljaju prioriteti i provodi volja jednog čovjeka - gradonačelnika.

- Prodajemo vrijedne nekretnine Grada uz izgovor da ćemo sredstva od 15 milijuna kuna uložiti u poduzetničku zonu Ungarija. Zar nismo ovih 11 milijuna kuna predviđenih za trg mogli preusmjeriti u Ungariju koja se gradi više od deset godina, kazuje Bašić Đukes, inače po struci magistra ing. krajobrazne arhitekture.

Da se pitalo građane, možda bi i oni rekli "Treba nam kruha, a ne igara". Pokojni američki predsjednik Georg Bush, st. poznat po svojoj skromnosti jednom je prilikom u Houstonu nakon što su mu podigli spomenik izjavio je "sada se samo mogu nadati da će golubovi biti milostivi". E pa na kraju ove naše umaške štorije nadamo se da će njegova izjava vrijediti i za umaški novi trg. (Sanja BOSNIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter