Jako nevrijeme koje je jučer navečer poharalo Istru te dobar dio Jadrana, iza sebe je ostavilo veliku štetu. Olujni vjetar nosio je sve pred sobom, od kontejnera do drveća, bile su poplavljene mnoge prometnice, podrumi, poslovni objekti, no prema svemu sudeći, najgore je bilo na moru. Prema informacijama Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, od Istre do Brača zabilježeno je niz pomorskih nesreća i svega nekoliko sati zaprimili su više od 140 poziva od nautičara koji su tražili pomoć u nekom obliku.
Na uzavrelom moru, u srcu jučerašnjeg žestokog neverina našao se i naš novinar Cristian Bruno Galić koji nam je prenio svoja iskustva. Kolega je naime na odmoru, i plovi jadranskom obalom, a tijekom neverina zatekao se na Iloviku. Kaže da su dan ranije bili privezani na Olibu, vraćajući se polako prema kvarnerskim otocima.
- Prognoza za petak navečer je bila loša, najavljivan je neverin koji je do Lošinja i liburnijskih otoka dolazio sa zapada. Na svega devet nautičkih milja sjeverozapadno od Oliba, nalaze se otoci Ilovik i sv. Petar, inače naša tradicionalna odredišta, počeo je priču Galić, dodajući da je upravo Ilovik specifičan po zaštićenoj luki od južnog, zapadnog i sjevernih vjetrova stoga je odluka da se tamo privežu bila neizbježna. I dobro je da su tako odlučili jer ono što je kasnije uslijedilo nije bilo ugodno - jaki udari juga, valovi od tri metra, jaka kiša, opća panika na moru.
- S Oliba smo krenuli u petak ujutro jer je do popodne bio najavljen jugoistočni vjetar, onaj u krmu i to su povoljni uvjeti za plovidbu koje smo iskoristili. Međutim, dolaskom do Ilovika, rta Radovan, nasuprot svjetionika Gruica, diglo se jako jugo koje je ukazivalo na skori dolazak neverina, no ipak, mi smo uspjeli pronaći zaklon jer već oko 18 sati vjetar je počeo mijenjati smjer i nadvili su se crni oblaci koji su stizali iz smjera Istre.
Kaže da je do 20 sati još nekako bilo podnošljivo, a onda je krenulo. Jak vjetar nosio je sve pred sobom. Na obali je čupao cvijeće, drveće, žandijere, a na moru, s plovila je čupao pomoćne gumenjake.
- U ilovičkom kanalu se u sat vremena, koliko je trajao neverin, plima i oseka izmijenila nekoliko puta s rasponima od metra. Na betonskom molu plovila se bila u opasnosti, no skiperi su srećom otpustili pramčane konope da štigac ne bi polupao brodove, kaže nam kolega. Srećom, neverin je kratko trajao, nekih sat i pol, i nije bilo ozlijeđenih. Rekao je da je bilo impresivno vidjeti kako snaga prirode trga sve pred sobom. Jučerašnji neverin bio je najjači ove godine, no u razgovoru s mještanima, lučkim djelatnicima i ribarima s tamošnjih otoka, kažu da je to normalna pojava ljeti.