(Institut Plavi svijet)
- Istraživački projekt LIFE Delfi, kojim se pokušava smanjiti interakcija dupina s ribarskim mrežama da bi se spasili ovi morski sisavci te istodobno smanjio ekonomski gubitak ribara koji trpe od njihovih nasrtaja na ribarske alate, proveden je ovih dana u Savudrijskoj vali. Ekipa mladih biologa i studenata boravila je od konca lipnja do početka kolovoza na Crvenom Vrhu i gotovo svaki dan isplovljavala s ribarskim brodicama na more gdje su na ribarske mreže postavljali uređaje za akustično odvraćanje dupina - tzv. pingere - da bi prikupili podatke o njihovoj učinkovitosti. U svojstvu tzv. onboard observera našli su se Matteo Benussi, Sven Amančić, Ana Halovanić, Marjanca Tomažič, Hana Hanžek-Turnšek, Nejc Prinčič. Nakon odrađenog terenskog rada, Benussi nam je kazao da nisu imali bliski susret s dupinima, ali su uz posao koji su imali na projektu vidjeli kako funkcionira ribolovna praksa sa stajaćim mrežama te shvatili kako se odvija ribarski život u Savudriji odnosno Umagu.
Više o ovom novom projektu na Jadranu sufinanciranom iz programa LIFE EU doznali smo iz razgovora s Jurom Miočićem -Stošićem, članom Instituta Plavi svijet iz Velog Lošinja, stručnjakom s dugogodišnjim iskustvom u istraživanju dobrih dupina, uključenim u koordinaciju aktivnosti monitoringa slučajnog ulova ovih životinja.
Novi modeli pingera
- Budući da je neposredni kontakt životinja i alata preduvjet za negativne interakcije, isplanirali smo više aktivnosti koje za cilj imaju umanjiti vjerojatnost da se dupini uopće približe ribolovnim alatima. Jedna od metoda je postavljanje uređaja za akustično odvraćanje. Ovi uređaji funkcioniraju tako da u blizini ribolovnog alata odašilju zvuk koji je dupinima neugodan ili nepoznat, što pretpostavlja da će područje koje je pokriveno zvukom dovoljnoga intenziteta dupini izbjegavati i neće se približavati ribolovnim alatima, najčešće mrežama, opisuje Miočić-Stošić.
Napominje da uređaji istovremeno unose dodatnu buku u morski okoliš pa mogu imati negativne utjecaje na druge morske organizme (morske sisavce, ribe, beskralješnjake, itd.). Isto tako, pretjerano korištenje pingera može prouzročiti i sasvim suprotan učinak jer su dupini iznimno inteligentne životinje pa im to s vremenom stvara upravo suprotni efekt. Zvuči im kao svojevrsni poziv na ručak tj. produciran zvuk iz uređaja je vezan uz mrežu i ribu ulovljenu u mreži. Stoga se u ovom projektu testiraju noviji modeli uređaja koji se aktiviraju tek nakon detektiranja glasanja dupina, čime se smanjuje mogućnost navikavanja. Takvi su pingeri ispitivani ovih dana u Savudriji u dogovoru s nekoliko ribara, kaže Miočić- Stošić, opisujući kako to izgleda u samoj praksi.
- Uređaji se prikvače na plutače kojima se održava njihova plovnost i postavljaju se na pravilnim razmacima od više stotina metara po gornjem konopu mreže stajaćice. Kada su ispravno postavljeni, nalaze se desetak metara iznad mreže i po potrebi odašilju zvuk u efektivnom radijusu od nekoliko stotina metara, koji uključuje prostor u kojem je položena mreža. Kako bismo mogli procijeniti njihovu učinkovitost, istovremeno se bacaju i mreže koje se nalaze izvan radnog djelokruga ovih uređaja, a ulov se iz oba tipa mreže (eksperimentalne i kontrolne) temeljito popisuje i važe za kasniju usporedbu. Bilježe se i informacije o prisutnosti dupina u blizini mreže kao i neizravni pokazatelji interakcije, kao što su specifična oštećenja na mreži nastala kada dupini iz nje izvlače ulov ili količina djelomice pojedene ribe, detaljno tumači Mioćić-Stošić.
- Projekt je započeo početkom 2020. godine i od tada se razne aktivnosti provode na više lokaliteta uz obale Tirenskog i Jadranskog mora u Italiji i Hrvatskoj. Aktivnosti uključuju primjenu alata i metoda kojima se može smanjiti slučajni ulov, poput opisanih uređaja za akustično odvraćanje, zamjene mreža selektivnijim alatima, kao što su vrše i klopke, zamjena aktivnosti ribarenja vožnjom turista na promatranje dupina, ali i brojne druge koje za cilj imaju edukaciju javnosti, uspostavljanje mreže dionika koji će biti osposobljeni za praćenje lokalnih zajednica dobrih dupina i pružanje prve pomoći ozlijeđenim životinjama kao i komunikaciju rezultata prema dionicima odgovornim za donošenje mjera upravljanja, nabraja Miočić-Stošić.
Posebno ističe razvoj aplikacije za mobilne uređaje Marine Ranger, koja se može besplatno preuzeti sa marine-ranger.org, a putem koje se mogu dojaviti opažanja morskih sisavaca, pronalazak ozlijeđene ili uginule životinje te dojaviti i slučajni ulov dupina u ribarske alate.
Izuzetno inteligentni
Kad se govori samo o primjeni pingera, doznajemo da je u posljednjih dvadesetak godina provedeno više istraživanja. No, ovisno o vrsti dupina i području korištenja uređaja, učinkovitost se razlikuje. Tako je npr. učinkovitost ovih uređaja u smanjenju slučajnog ulova dupina u velike plivarice izuzetno dobra. No, tada dupini ne rade štetu na alatima već se loveći ribu koja živi u jatima zateknu slučajno ulovljeni u okružujuću mrežu prilikom čega dolazi do značajne smrtnosti ulovljenih životinja.
A glede primjene uređaja na mrežama stajaćicama, gotovo sva istraživanja pokazuju da su ti uređaji veoma učinkoviti u prvim fazama korištenja, dok njihovo dugotrajno korištenje i očuvanje učinkovitosti prvenstveno ovisi o pravilnom i ograničenom korištenju.
-