Osim brzopletom licitacijom napuštenih kuća u Oprtlju, kroz koju je prodana i monumentalna zgrada sa starim grbovima i gradskim vratima, Glas Istre se prije 46 godina bavio i šećernom aferom te nedostatkom mesa? U nekadašnjem auto-kampu Borozija u Savudriji umjesto deviza zavladao je dinar, a umjesto evropskih jezika odzvanjalo je zvonko kaj
Oprtalj je 1972. godine ostao bez svojih gradskih vrata! Prodana su, otišla su u nepovrat!
Saznajemo to iz dvobroja za subotu 15. i nedjelju 16. srpnja te godine u kojem čitamo članak o Stambeno-gospodarskom poduzeću Polet iz Buja koje je u suradnji s Mjesnom zajednicom u Oprtlju za kolovoz najavilo i treću licitaciju napuštenih zgrada. Prodaja ide dalje iako čak 40 kupaca s prve dvije licitacije još nije otplatilo kuće, a neki su i odustali iz straha od poreza na vikendicu.
"Kako se žale u Oprtlju, nije odustao jedan građanin Zagreba, koji je nakon jedne brzoplete licitacije nabavio monumentalnu zgradu u centru gradića, na kojoj se nalaze kameni patricijski grbovi i - gradska vrata! On je isplatio sve svoje obveze do posljednjeg dinara", piše Glas Istre na 4. stranci.
Pokvareni šećer
"Monumentalna zgrada s gradskim vratima, od kojih je Oprtalj dobio ime, stavljena je na licitaciju bez dubljeg razmišljanja da je to vrijedan kulturni spomenik, koji valja da služi javnoj a ne privatnoj svrsi. Sada, kada je možda već kasno, u Oprtlju se tuže kako bi im ta zgrada dobro došla da se u njoj
uredi muzejska zbirka", pisale su novine prije 46 godina. Prodaja kuća imala je za cilj "paljenja ognjišta" u pustom gradiću, no nije bilo poznato hoće li se kupac gradskih vrata doseliti u Oprtalj za stalno. Monumentalnu zgradu prepisao je na svoju braću i sinove "pa se pomalo šali s ovdašnjim ljudima da će njihova gradska vrata odsad nositi ime njegove obitelji".
Posljedice nestašice mesa još se osjećaju! Stoga je kolektiv Plava laguna iz Poreča naumio osigurati zlatne rezerve mesa za iduću sezonu. A da bi mogao uskladištiti 40 vagona svježeg mesa,
od čega je 70 posto namijenjeno ugostiteljstvu, već na jesen planira gradnju ogromne hladnjače i tako se osigurati od neugodnih mesnih kriza.
S jedne strane mesna kriza, s druge slatki rat. Glavna je tema dvobroja Glasa Istre ipak šećerna afera, otkrivena u Istri, Hrvatskom i Slovenskom primorju, gdje su inspektori utvrdili da je šećer na tržištu nečist i nije za ljudsku upotrebu. Šećer je isporučio beogradski Centroprom, od koga je
trgovačka mreža u ovim krajevima bila prisiljena preuzeti sumnjivi cukar, s obzirom da je izabran kao
najpovoljniji ponuđač. Tržna inspekcija u Puli već je ranije stavila izvan prometa 50,9 tona šećera zbog loše kvalitete, potom su lošu kvalitetu utvrdili i u Sloveniji, a na koncu i u Opatiji. Potpuni apsurd glasi: Gorak je okus šećer u Jugoslaviji ostavio upravo u "godini kvalitete".
Boksit u Rovinju
Tito je dan ranije sa suprugom Jovankom na pulskom aerodromu dočekao šefa države i predsjednika Ujedinjenog nacionalnog fronta Kambodže princa Norodoma Sihanuka i prinzecu Monique Sihanuk.
"Kako aerodrom, tako još više ulice Pule bile su svečano ukrašene kambodžanskim i jugoslavenskim zastavama. Građani i mnogi turisti dočekali su i pozdravili princa Sihanuka u velikom broju. Najviše ih je bilo na gatu Istra gdje su se princ Sihanuk i predsjednik Tito, njihove supruge i ostale jugoslavenske i kambodžanske ličnosti ukrcale na jahtu 'Podgorka' i u pratnji torpednih čamaca prevezli na
Brijune."
Doajen novinarstva Just Ivetac donosi na istarskoj kronici fotografiju zvonika rovinjske svete Fume
koja jedva da viri iza gomile boksita.
"U krasnom mediteranskom krajoliku, boksitna luka u Rovinju djeluje poput ogromnog crveno-smeđeg čira na inače zdravom i privlačnom licu ljepotice" piše Ivetac te napominje da kada se digne vjetar crvena boksitna prašina se s brda u samog gradskom tkivu uvlači u automobile i odjeću
prolaznika.
"Međutim, čini se da je tom čiru odzvonilo. Bit će poduzet odlučan kirurški, odnosno urbanisti
zahvat. Prema najnovijem urbanističkom planu, boksitna luka će biti premještena na drugi dio obale, a na njezinom mjestu uredit će se turističko-rekreacioni objekti", pisao je Ivetac. Ive Rudan pak iz Pazina izvještava da će taj grad uskoro ostati bez mjesečnog stočnog sajma koji se održavao prvog u utorka u mjesecu. Umjesto Pazina sajmove uvode Sv. Petar u Šumi i Cerovlje.
"U Sv. Petru u Šumi dogovoreno je na izboru birača da svaka obitelj dade 20 sati dobrovoljnog rada na uređenju budućeg sajmišta koje će, osim jedne vrste manifestacije, mjestu donijeti i materijalne koristi od ubiranja ulaznica" pisalo je u istarskoj kronici.
Po Darwill u Trst
Da je najveći evropski auto-kamp Borozija u Savudriji, a koji može primiti čak 6.000 turista, postao dječje odmaralište, izvijestio je pak David Marijan Fištrović. "Nakon što ga je Brodokomerc prodao zagrebačkoj omladini, kamp polako mijenja namjenu i sigurno klizi sa spiska komercijalnih objekata", piše Fištrović i napominje da u srpnju 1972. u njemu ljetuje 2.000 zagrebačkih mališana.
"Bife auto-kampa podignut u istarskom stilu postao je rashladna baza mališana. Umjesto deviza u njemu caruje dinar, a umjesto evropskih jezika njime odzvanja zvonko kaj".
S velike reklame na 10. stranici generalno zastupstvo Darwilla iz Trsta obavještava nas da je taj brend
pripremio novu kolekciju zlatnih predmeta, satova, briljanata i ostalih dragulja. Tko ne pamti da su nam očevi preferirali velike i atraktivne, a cijenom povoljne satove Darwill, uvijek si može zavrtjeti istoimenu pjesmu KUD Idijota, kao podsjetnik na rane dane konzumerizma na relaciji Pula-Trst-Pula.
(Z. STRAHINJA)