TRADICIJSKA GLAZBA

U nedjelju u Zrenju susret harmonikaša

| Autor: G. ČALIĆ ŠVERKO
(G. Č. Š.)

(G. Č. Š.)


Harmonikaši pograničnog područja, kao i svirači drugih tradicijskih instrumenata iz Hrvatske, Slovenije i Italije, već se tradicionalno zadnje kolovoške nedjelje okupljaju u Zrenju. Na 26. izdanju međunarodnog susreta harmonikaša, na zrenjskoj visoravni, na zavidnih 460 metara nadmorske visine, očekuje se nastup pedesetak glazbenika svih generacija koji će uveseljavati ritmovima živahnih valcera i polki.

Izvođači zainteresirani za nastup mogu se prijaviti od 16 sati, susret započinje u 17 sati, a od 20 sati posjetitelje će zabavljati Malvazija bend.

Susret harmonikaša u Zrenju koji se oslanja na tradicijsku narodnu glazbu i instrumente karakteristične za ovaj dio unutrašnje Istre, uz državnu granicu sa Slovenijom, organizira oprtaljska Turistička zajednica, u suradnji s oprtaljskom općinom. Ujedno je to jedna od zadnjih ljetnih manifestacija koje zatvaraju ovosezonske glazbene susrete svirača tradicijske glazbe.

- Od samih početaka želja je bila povezati sve one koji u glazbenom izričaju razmišljaju isto, neovisno o granicama. Susret se održao 26 godina, ljudi rado dolaze i mislim da smo u tom smislu postigli cilj, kaže oprtaljski načelnik Aleksander Krt.

Zahvaljujući susretu harmonikaša, Zrenj, prema nekim povijesnim izvorima rodno mjesto sv. Jeronima, postao je kolovoško središte tradicijske glazbe, ali i mjesto susreta ljubitelja harmonike i drugih tradicijskih instrumenata iz tri susjedne države. Ovogodišnji je sponzor manifestacije proizvođač harmonika Sabbatini Accordions koji je za najstarijeg i najmlađeg harmonikaša na susretu pripremio prigodne nagrade.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama