Nikola Biliškov (snimio Milivoj Mijošek)
U nedjeljnom tiskanom izdanju Glasa Istre, među ostalim donosimo razgovor s doktorom kemije iz Medulina Nikolom Biliškovim. Donosimo vam dio zanimljivog razgovora razgovora: "…Naime, već dugo nam je jasno da su naše institucije dezorijentirane, kao da ne shvaćaju što su klimatske promjene i vrlo malo se, nažalost, po tom pitanju poduzima. Htjeli smo kazati da klimatske promjene više nisu samo promjene već su prešle u fazu krize zbog nedjelovanja ili krivo usmjerenog djelovanja. Zahtijevamo da se tom problemu pristupi kao krizi po uzoru na neke druge zemlje i da se proglasi klimatsko izvanredno stanje.
- Koje su zemlje proglasile klimatsko izvanredno stanje?
- 33 zemlje su proglasile takvo stanje. Na primjer, proglašeno je na razini Europske unije, a nedavno ga je proglasio i Novi Zeland.
- Gdje su klimatske promjene već vidljive?
- Klimatske promjene često promatramo kao porast globalne temperature, otapanje leda i porast razine mora, no temeljno je da povećanje koncentracije stakleničkih plinova, među kojima je najznačajniji ugljikov dioksid (CO2), zarobljava sve više topline u sustavu, što znači da se energija klimatskog sustava povećava. Ta suvišna energija se, vrlo pojednostavljeno rečeno, mora negdje isprazniti. Zbog porasta energije raste temperatura. Tu je i porast razine mora te otapanje leda. To je ono što je neposredno vidljivo. No, ono što je također bitno i što i kod nas dolazi do izražaja su sve češće pojave ekstremnih vremenskih prilika.
Primjerice, jučer je u Medulinu padala tuča što je uobičajenije za ljeto. To samo po sebi ne bi značilo ništa da i lani u ovo doba nije bilo pljuskova tuče. Ne sjećam se da sam ranije to vidio. Uz to su, primjerice, u zemljama koje su uz obale oceana, sve češći i sve intenzivniji uragani.