Nakon što su u Glasu Istre u svibnju objavljeni rezultati mjerenja aktivnosti radona u Istri, a koje je provedeno još 2015. godine, pokazalo se da je na nekoliko lokacija prisutna povišena vrijednost radona. Ubrzo zatim, na noge su se digli i pojedini vijećnici županijske Skupštine upozoravajući da su mjerenja zastarjela, a iz vijećničkih klupa zatraženo je da se ona što prije ponove.
Jedno od pitanja je bilo je što se kani poduzeti u sklopu "akcijskog plana za radon" koji bi trebao biti usvojen do kraja godine. Tako je u svibnju nadležna županijska pročelnica Odjela za obrazovanje Patricia Percan rekla da su u manjem broju odgojno-obrazovnih ustanova mjerenja pokazala da koncentracija radona prelazi dopuštene granice čak do zabrinjavajuće razine, no problem je bio što unatoč tome, škole i vrtići u kojima je to izmjereno, nisu dobile nikakve službene izvještaje odnosno rezultate, a niti njihovi osnivači.
Županijski odjel za obrazovanje zato je samoinicijativno stupio u kontakt s ustanovom iz Osijeka koja je obavila mjerenja, i kao prvi korak u odlučivanju što bi dalje trebalo učiniti preporučeno je ponovno mjerenje. U ovom trenutku jasno je da se tri godine kasnije ponovno kreće s mjerenjima, a potvrđuje to i zadnja odluka župana Valtera Flege koji je amenovao odabir najpovoljnije ponude za mjerenje koncentracije radona u istarskim osnovnim i srednjim školama.
Tako će mjerenje provesti Sveučilište Jurja Strossmayera u Osijeku-Odjel za fiziku, a sa Sveučilištem će Županija sklopiti ugovor. Zasad nije specificirano u kojim će se školama provesti istraživanje i zašto u to nisu uključeni i istarski vrtići, no zna se da će tu uslugu Županija s PDV-om ukupno platiti 147.312 kuna. (D. B. P.)