Sporazum traje do 31. ožujka 2020. godine, čime se želi pomoći obrtnicima i u pripremi turističke sezone u idućoj godini
Predsjednik Uprave Istarske kreditne banke Umag Miro Dodić i predsjednik Obrtničke komore Istarske županije (OKIŽ) Robert Momić potpisali su jučer sporazum o poslovnoj suradnji kojim se članovima Komore nude povoljni dugoročni i kratkoročni krediti uz kamatne stope od 2,69 do 3,7 posto. Time je nastavljena dugogodišnja uspješna poslovna suradnja banke i istarskih obrtnika. Sporazum traje do 31. ožujka 2020. godine, čime se, objašnjava Dodić, želi pomoći obrtnicima i u pripremi turističke sezone u idućoj godini.
- Drago mi je što svake godine potpisujemo sporazum kojim obrtnici pod povoljnim uvjetima mogu ostvariti svoje ciljeve. Dio tih obrta već je prerastao u trgovačka društva koja su značajna ne samo u Istri, nego i u cijeloj Hrvatskoj. Ne postoji limit u iznosu kredita, vodimo računa o kreditnoj sposobnosti, polazimo od boniteta. Cilj nam je maksimalno pomoći, nije nam u interesu da klijent dođe u probleme. Nismo htjeli odobravati kredite u švicarcima jer smo procijenili da bi se mogao dogoditi problem. Švicarski franak je trezorska valuta. Kad euro pada, dolar raste, a švicarac se veže uz dolar. Kad euro raste, dolar pada, a švicarac ide uz euro. Kad je recesija, padaju obje valute, a švicarac prati cijenu zlata. Nismo odobrili nijedan kredit u švicarcima, to je bila naša procjena i mislim da je bila dobra, kazao je Dodić.
Momić ja rekao da IKB podržava obrtnike sponzorirajući njihov sajam koji se u listopadu održava u Puli. Sva udruženja obrtnika imaju račun u IKB-u koja nam je uvijek izlazila ususret, rekao je Momić. Ukazao je na problem nedostataka radne snage u sezoni, i to u turizmu, ugostiteljstvu, trgovini i građevinarstvu i drugim segmentima obrtništva.
- Sklopili smo sporazum s crnogorskom agencijom HR partners koja osigurava radnu snagu s područja bivše Jugoslavije. Riječ je o radnicima potrebnim u ugostiteljstvu i turizmu, konobarima, kuharima i pomoćnom osoblju. Potražit ćemo i druga rješenja, u nekim drugim agencijama, kaže Momić.
OKIŽ ima 7.600 članica i ta je brojka stabilna, čak i raste. Iako članice općenito posluju pozitivno, Momić kaže da zabrinjava podatak o zatvaranju trgovačkih obrta u prošloj godini.
- Razlog je promjena navika, budući da ima sve više stranih trgovačkih lanaca. Sklopili smo sporazum s udrugom trgovaca 051 iz Rijeke ne bi li naši trgovci ostvarili rabate i postigli povoljnije cijene na tržištu. Problem je i što veliki hotelijeri, koji pružaju i smještaj, plaćaju 13 posto PDV-a na uslugu pripreme hrane, dok obrtnik koji 20 metara dalje drži beach bar mora plaćati 25 posto. To je dugogodišnje pitanje koje je već pokrenuto putem krovne Hrvatske obrtničke komore i na njemu treba ustrajati. Počeli smo pregovarati i s jedinicama lokalne samouprave o smanjenju poreza na potrošnju koji sad iznosi tri posto. No, radna snaga je svima najveći problem, kaže Momić.