Srpski gosti preferiraju Istru i Rovinj (Goran ŠEBELIĆ/CROPIX)
U Istri ljetujem već šest godina, obišao sam je cijelu. Cijene su visoke, ali znam da dolazim u turističku regiju i očekujem da bude skuplje. Istina je da u Grčkoj možeš kompletan obrok u restoranu, od predjela do deserta i pića dobiti za 7-10 eura. Međutim, osim političkih odnosa, bitna je i reklama. Agencije u Srbiji najviše nude Grčku, pa tek onda Tursku, Maroko… Nema promocije Hrvatske, ni na televiziji, ni na bilboardima, kazuje Igor Velić iz Bara
U dosadašnjem dijelu godine sustav eVisitor zabilježio je 12 posto više dolazaka i gotovo 20 posto više noćenja turista iz Srbije u Hrvatskoj u odnosu na isto razdoblje lani. Vjeruje se da je u stvarnosti njihov broj i veći budući da mnogi ostaju neevidentirani kada dolaze rođacima i prijateljima. Lani je najviše noćenja ostvareno u Istri, a slijede Splitsko-dalmatinska i Primorsko-goranska županija. Prema podacima iz Hrvatske turističke zajednice za prošlu godinu, srpskim su turistima top destinacije Rovinj (60 tisuća noćenja), Zagreb (59 tisuća) i Pula (35 tisuća).
Čekanja na granici
- Kod nas u Istri tržište Srbije na godišnjoj razini raste po stopi od 15 posto u zadnjih deset godina. Lani su ostvarili 31 tisuću dolazaka i 227 tisuća noćenja, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od 15 posto. Sveukupno u Istri se realizira oko 25 posto svih noćenja s tržišta Srbije u Hrvatskoj. I ove godine se nastavlja trend povećanja gostiju iz Srbije. Prema službenim podacima iz sustava eVisitora, do 10. kolovoza ostvarili su 25 tisuća dolazaka i 177 tisuća noćenja, što je 18 posto više u odnosu na lani. To su uglavnom individualni gosti i borave pretežito u privatnom smještaju. Najomiljenije destinacije u Istri su im Rovinj, Pula i Poreč, potvrđuje Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije.
Najviše njih, 36 posto, Hrvatsku je posjetilo šest i više puta, a još trećina bilježi tri-pet posjeta. Podaci iz HTZ-a pokazuju da su im glavni izvor informacija o Hrvatskoj prijašnji posjeti (37 posto), internet (30 posto) te preporuke rodbine i prijatelja (23 posto).
Uglavnom su to individualni, automobilski gosti, ne brzi na rezervacijama; na zrakoplovni prijevoz otpada samo 12 posto dolazaka. Gotovo 40 posto ih rezervira smještaj tjedan do mjesec dana prije dolaska u Hrvatsku, a 26 posto 1-3 mjeseca prije puta, tumače u HTZ-u. Evo što kažu sami turisti, posebno u svjetlu aktualnih političkih tenzija i trajnih razlika u platežnoj moći.
- U Hrvatsku dolaze ljudi koji su i prije dolazili, bez obzira na pojačane političke tenzije. Srbi preferiraju Istru jer je mirnija i manje rizična, barem tako misle moji prijatelji. Ali, dosta je skuplje, mi iz Subotice imamo osjećaj kao da smo došli u Beograd. Velika je razlika, naravno, kada dolaziš kod rodbine ili kad ideš jesti u restorane. Ne znam kada sam jeo u restoranu u Istri. Odem na ribarnicu, to je puno jeftinije, ništa skuplje nego u Grčkoj ili na crnogorskom primorju. Osim što je u Crnoj Gori, recimo, pivo duplo skuplje nego u Hrvatskoj, kaže nam sugovornik iz Subotice koji ljetuje kod rodbine u Puli.
"Dođem odmoriti glavu, a Istra mi je slična Vojvodini po mentalitetu. Osjećam se kao kod kuće", kaže. (Duška PALIBRK)