Veliko priznanje doris križmanić - haber

ROVINJSKA KLIMATOLOŠKA POSTAJA UKLJUČENA U PROJEKT VRIJEDAN 344 MILIJUNA KUNA Novim instrumentima dobivat će se pouzdani podaci o vremenu

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ

Provedbom projekta osigurat će se reprezentativni, sljedivi, visokokvalitetni, pouzdani i pravovremeni podaci o stanju atmosfere i mora * Aktualni i arhivirani podaci nalazit će se na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda

Još jedno veliko priznanje stiglo je na adresu Doris Križmanić - Haber, rovinjske motriteljice s klimatološke postaje Rovinj, koja se ovim poslom, uz pomoć obitelji, bavi 32 godine. Naime, rovinjska se postaja našla na popisu "Metmonic", projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u Republici Hrvatskoj. Priznanje je zaslužila upravo zahvaljujući predanosti i preciznosti koja, između ostalog, zahtjeva "full time job", jer se zimi podaci očitavaju svakodnevno i po tri puta dnevno, u 7, 14 i 21 sat, a ljeti još dva dodatna puta. Ti podaci nikada nisu zakasnili u Državni hidrometeorološki zavod Zagreb, kojemu Križmanić Haber dostavlja informacije, pa joj je Zavod lani uručio i prigodnu plaketu.

Mjerenje udara i brzine vjetra

Prošle je godine Klimatološka postaja dobrim dijelom obnovljena, a stari su mjerni instrumenti zamijenjeni novima.

- Nakon posjeta djelatnika Državnog hidrometeorološkog zavoda i, recimo to tako, ocjene našeg rada, rovinjska se postaja našla na popisu Metmonic-a. Konkretno, riječ je o projektu koji bi najkasnije trebao zaživjeti do sljedeće godine i uz pomoć kojeg bi se trebali dobiti podaci za mjerenja koja do sada nismo osiguravali, primjerice udare i brzinu vjetra, kaže nam Doris Križmanić Haber, rovinjska motriteljica meteoroloških (ne)prilika.

Kako doznajemo, projekt "Metmonic" vrijedan je 343,9 milijuna kuna, od čega je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija osigurano 85 posto sufinanciranja, dok je preostali dio osigurao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Uspostava šest radara

Projektom je planirana modernizacija ili uspostava šest meteoroloških radara, od kojih tri na Jadranu, kao i 437 automatskih prizemnih meteoroloških postaja, dvije visinske postaje i pet meteorološko-oceanografskih ploča. Osuvremenjivanje rovinjske postaje važno je i zbog činjenice što se Rovinj nalazi na 45 stupnju zemljopisne širine što znači na pola puta između Ekvatora i Sjevernog pola, zbog kojeg imamo umjerenu i mediteransku klimu.

- Važnost uključivanja rovinjske Klimatološke postaje u projekt "Metmonic" je velika. Osim modernizacije i obogaćivanja postaje novim mjernim instrumentima, osigurat ćemo nova mjerenja koja do sad nismo imali, ali i ono puno važnije, dostupnost mjernih podataka klimatoloških varijabli i analiza klimatskih prilika za potrebe različitih grana gospodarstva i javnih djelatnika, a naposljetku i za potrebe turizma, rekla je Križmanić Haber i dodala da će, u vrijeme sve češćih klimatskih promjena, uz modernizaciju meteorološke mreže, kvalitetu i dostupnost podataka, projekt "Metmonic" omogućiti preciznije kratkoročne i srednjoročne prognoze vremena, ali i poboljšati kvalitetu upozorenja na opasne vremenske pojave.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter