LIŽNJAN

Raspisan natječaj za još jednu vrijednu investiciju na samoj obali: Omiljeni Matićev pisak IDE U KONCESIJU NA 60 GODINA


Jedan od uvjeta je da se sve stavi u funkciju opće rekreacijske namjene u roku od pet godina. To znači da se mora hortikulturno urediti, da se treba urediti parkiralište, šetnica s klupicama za sjedenje, dozvoljeno je i postavljanje nekakvog beach bara, najam pedalina i drugih sadržaja, ali uz neograničen pristup plaži, kaže načelnik Marko Ravnić

Općina Ližnjan odlučila je dati u zakup na 60 godina zemljište na lokaciji Kuje površine 27.837 metara kvadratnih. Nije to bilo kakvo zemljište, već je riječ o Matićevom pisku, zelenoj površini i šumici uz samo more koja je godinama bila omiljena ljetna lokacija mnogim građanima, čak i onima koji uopće ne žive u Ližnjanu. U natječaju koji je Općina raspisala 22. studenog stoji da su u potrazi za najpovoljnijim ponuditeljima koji bi bili zainteresirani za zakup spomenutog zemljišta, koje je, prema važećoj prostorno planskoj dokumentaciji, namijenjeno za opću rekreacijsku namjenu. 

Neometan pristup plaži

Tko bi uopće razmišljao da u višedesetljetni zakup uzme 2,7 hektara zemljišta na kojem je jedino moguće urediti zonu opće sportsko-rekreacijske namjene, uz uređivanje putova, trim staza, klupa za sjedenje, otvorenih terena za rekreaciju, ali ne i graditi nešto, pa čak niti sportska igrališta? Načelnik općine Ližnjan Marko Ravnić tvrdi da zainteresiranih ulagača ima te da su neki od njih već poslali pisma namjere u općinu. Takve se osobe, eto, sada mogu javiti na natječaj do 12. prosinca, a uz svu traženu dokumentaciju, moraju uplatiti na račun općine jamčevinu u iznosu od 50 tisuća kuna, te priložiti pismo namjere bilo koje priznate banke koja bi im bila voljna izdati bankarsku garanciju u iznosu od milijun kuna kao sredstvo osiguranja za ozbiljnost ponude. Uz sve to, općina planira svake godine od zakupca uprihoditi najmanje 100 tisuća kuna godišnje zakupnine.

- Svi spomenuti uvjeti nisu nerealni ukoliko se takvo zemljište daje na zakup od 60 godina, s time da ćemo inzistirati da se i dalje ostavi slobodan pristup plaži za sve mještane. To znači da ukoliko budući zakupac bude htio na plaži postaviti ležaljke, neće moći njima pokriti cijelu površinu plaže, nego će morati dozvoliti ljudima da biraju hoće li ili neće ležaljke. Prema našem važećem prostornom planu točno je definirano što se može a što ne može raditi na ovaj površini. Jedan od uvjeta je da se ona svakako stavi u funkciju opće rekreacijske namjene u roku od pet godina, što znači da se mora hortikulturno urediti, da se treba urediti parkiralište, šetnica s klupicama za sjedenje, dozvoljeno je i postavljanje nekakvog beach bara, iznajmljivanje pedalina, onih napuhanaca na moru i drugih sadržaja, ali, napominjem, uz neograničen pristup plaži. Isto tako ne smiju se graditi sportska igrališta, ali mislim da se može urediti jedno košarkaško, odbojkaško ili neko drugo igralište jer to ne zahtjeva gradnju. Tako da ipak ima mjesta za zaradu, objasnio je Ravnić.

Uhvatiti korak s Fažanom

Javnost po pitanju ovako dugoročnih zakupa i bilo kakvih planova gradnje uz samu obalu i dalje ostaje podijeljena. Dok jedni navijaju za daljnji razvoj općine Ližnjan, drugi bi radije da obala ližnjanskog akvatorija ostane netaknuta ili da se barem uredi za javnost, ali u potpunosti "u skladu s prirodom". Sadašnje vodstvo općine ipak ustraje na tome da se postojeći prostorni planovi sa svim davno planiranim sadržajima konačno počnu provoditi u praksi, što će na koncu, kaže Ravnić, dobro doći samim mještanima. Kako zbog novih radnih mjesta koja će im se otvoriti nadomak mjesta stanovanja, tako i zbog komunalnog doprinosa i drugih davanja koja će se početi slijevati u općinsku blagajnu i na koncu omogućiti nužna ulaganja u infrastrukturu i ostalo.

- Ližnjan ima čak 30 kilometara obale, što uopće nije mala stvar. Dobro znamo otkad se još najavljivao golf resort na Marleri, pa evo, do dan danas ništa od toga. Ali ipak se nadamo da će se i to konačno pokrenuti s mrtve točke. Općina na toliko dugačkoj obali nema niti jedan jedini kamp, hotel ili resort, a pogledajmo samo općinu Fažana kako se razvila iako nema ni blizu toliko obale koliko Ližnjan. Njihov je proračun nešto o čemu mi sada možemo samo maštati, no i to će se promijeniti. Ta obala jednostavno mora biti u funkciji razvoja naše općine, naravno, vodeći računa da i dalje zadržimo dosta "divljih plaža" i mogućnost da se i dalje šećemo ili bicikliramo cijelom njenom dužinom, kaže Ravnić.

U tu svrhu već je putem natječaja pronađen ozbiljan investitor za zonu Kargadur, koja se nalazi odmah nakon Matićevog piska ili uvale poznatoj po "živoj vodi". Naime, u rujnu je općinsko vijeće odobrilo Općini Ližnjan sklapanje ugovora o osnivanju prava građenja s tvrtkom Marina Ibacom u vlasništvu Laure i Sergia Della Nogare, kojim će se ovim investitorima omogućiti gradnja turističkih kapaciteta na površini od 3,6 hektara (k. č. 343/1 k.o. Ližnjan), uz rok korištenja zemljišta od 60 godina. Načelnik Ravnić ističe da je općina prihvatila najpovoljnijeg ponuditelja na javnom natječaju, i to uz godišnju naknadu za pravo građenja od 301.001 kunu. Budući da su zahtijevali da se taj iznos plati za deset godina unaprijed, Općina je već u svoj proračun "ubacila" oko tri milijuna kuna.

(Patricija SOFTIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter