Kristijan Išić nakon 23 godine odlazi s Radio Labina
Kako sam kaže, treba ići dalje, a novi posao za njega će biti izazov za koji je spreman, tim više što se radi o branši koju je zbog rada u radijskom eteru dosad morao ostavljati po strani
Nakon 23 godine na Radio Labinu, poznati tehničar i radio voditelj Kristian Išić odlazi s te radio postaje. Više od pola svog radnog vijeka proveo je na Radio Labinu, a razlog odlaska su novi izazovi i osobna ambicija.
Silvana Fable prva u eteru
Prošle se subote, kako sam voli najaviti 'U eteru na četiri frekvencije i putem internetskog streama…', zadnji put u 'one man' šihti u ulozi tehničara-voditelja, oglasio te sa slušateljima pozdravio Kristian Išić.
Na radio je iz ondašnje Tvornice cementa Koromačno u tadašnje prostore na adresi Pulska 2A 'iza Končara', došao nakon dobivanja koncesije u studenom 1995., zatekavši ekipu koja je utemeljila novi medij u sastavu Željko Paliska, Franjo Širol i Dragan Balaban. Veliki prostor, jedan mali stol za TV, na njemu telefax bez linije i pisaća mašina 'Unis' bila je sva oprema koncesionara koji se spremao za početak emitiranja radijskog programa u nimalo zahvalnim godinama za takav pothvat. Radio je trebalo podići i kadrovski i tehnički. Sredina je željno iščekivala početak emitiranja najavljivanog medija, premda je u eteru gotovo do kraja godine program emitirao kasnije ugašeni Radio L. A. E.
Najnužnija oprema za emitiranje kupila se, nešto se i posudilo, nešto imalo 'od doma' i Radio Labin je svoj eksperimentalni program počeo emitirati na 93,0 Mhz 26. veljače 1996. u kasnim poslijepodnevnim satima. Prva se u eteru oglasila Silvana Fable, a ulazak u eter podizanjem šibera na Studer mikseti omogućio joj je Kristian Išić koji je prethodno radeći od jutra do mraka svu tehniku i odašiljač spojio i pripremio za početak emitiranja.
Tisuću prijenosa s terena
Unatoč ograničenoj čujnosti, mono emitiranju, privremenoj lokaciji odašiljača te lošoj konfiguraciji terena slušatelji su brzo prihvatili novi, tada i sada jedini elektronički medij na Labinštini, koji je u međuvremenu realizirao sva četiri koncesijom dobivena odašiljača, a već od 2004. godine može se slušati i internetom.
Kristian Išić je radijsku tehniku, kako kaže "svoju prvu ljubav", na Radio Labinu razvijao i održavao od prvog dana. Od jednog odašiljača i jedne režije do današnja četiri odašiljača i tri režije. Labinski radio može se besprijekorno slušati diljem istočne i južne Istre, u Primorju, na Kvarneru, Kvarneriću, Cresu, Lošinju… No, Kristian je samostalno a kasnije uz svog kolegu iz Buzeta tehnički pomogao i drugim radio postajama diljem Hrvatske, koju je zbog toga proputovao više puta uzduž i poprijeko.
Zadnji projekti u kojima je aktivno sudjelovao bili su pokretanje radija Rovinj FM, Medulin FM, Radio Rojca i Antene Zadar. Jedan je od rijetkih radijskih tehničara koji je samostalno od početka 2003. godine do danas realizirao preko 1.100 izravnih prijenosa s terena sa svim dosad poznatim tehnologijama. Prvi izravni prijenos od dva i pol sata s ISDN-om u HiFi kvaliteti realiziran je početkom 2003. godine iz pazinskog Spomen doma kada je Glas Istre birao 'Naj sportaša godine'. Slijedili su brojni izravni prijenosi uživo s terena a kao kuriozitet ističemo redovite prijenose sjednica Gradskog vijeća Labina koji se realiziraju bez prekida od 2006. godine. "Radio će biti tu, on ne nestaje i ništa ga ne može zamijeniti", ističe Išić.
Kristian je znan kao jedan od najboljih poznavatelja radijske tehnike i elektroničkih medija na našim prostorima, stoga je ova odluka mnoge iznenadila. Tim više što je bio jedan od začetnika i dobri duh Radio Labina. Ali, kako sam kaže, treba ići dalje, a novi posao za njega će biti izazov za koji je spreman, tim više što se radi o branši koju je zbog rada u radijskom eteru dosad morao ostavljati po strani. (G. I.)