ZASAD JE RIJEČ TEK O IDEJI

PROPALI PROJEKT VELETRŽNICE RIBE U POREČU MOŽDA IPAK DOBIJE DRUGU ŠANSU. Doznajemo o čemu se radi

Centar za ribarstvo i marikulturu bi surađivao s domaćim, ali i međunarodnim znanstvenim institucijama po pitanju ribarstva i mora. Da ne bi bilo zabune, ne bi to bila kopija Ceha ribara, koji se bori za prava ribara. Centar bi, recimo, predlagao zone u kojima se ne bi smjelo loviti određeni period dok se na obnovi riblji fond. Bavio bi se i repopulacijom školjkaša, da se mrijeste i vraćaju u staništa gdje ih je nekada bilo, a danas ih nema, pojašnjava Ezio Pinzan, županijski pročelnik

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
Arhiva (Snimio Milivoj Mijošek)

Arhiva (Snimio Milivoj Mijošek)


Propali projekt veletržnice ribe u Poreču možda ipak dobije svoju drugu šansu. Doduše, ne bi to bilo mjesto na kojem bi se održavale aukcije ulova istarskih ribara, jer one se očito nikada neće dogoditi, već bi u objekt u porečkoj industrijskoj zoni uselio Centar za ribarstvo i marikulturu. To je kao mogućnost na Županijskoj skupštini najavio Ezio Pinzan, županijski pročelnik za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo.

Riječ je zapravo tek o ideji koja zvuči prilično zanimljivo. Centar bi, naime, bio most između ribara i znanstvenika. "Bavio bi se cjelovitom brigom o moru i njegovom valorizacijom, kako po pitanju ribarstva, resursa, novih invazivnih vrsta, tako i po pitanju akvakulture. Dakle, obuhvaćao bi kompletnu problematiku ribarstva, ribarenja i kvalitetnog korištenja našeg mora", kaže Pinzan.

Znači li to i suradnju s rovinjskim Centrom za istraživanje mora, pitamo ga. "Apsolutno, plan je da oni budu partneri u centru, kao i Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Taj bi centar surađivao s domaćim, ali i međunarodnim znanstvenim institucijama po pitanju ribarstva i mora. Da ne bi bilo zabune, ne bi to bila kopija Ceha ribara, koji se bori za prava ribara. Centar bi, recimo, predlagao zone u kojima se ne bi smjelo loviti određeni period dok se na obnovi riblji fond. Bavio bi se i repopulacijom školjkaša, da se mrijeste i vraćaju u staništa gdje ih je nekada bilo, a danas ih nema", konkretniji je Pinzan.

Otkriva nam da je ove godine u sklopu jednog projekta u moru u blizini Poreča postavljen umjetni greben, na kojem bi sada trebalo pratiti kako će ga i kojom brzinom nastanjivati morski organizmi. Upravo bi to mogla biti jedna od zadaća budućeg centra. Dakle, ne nedostaje razloga zbog čega bi on trebao postojati. Ali hoće li njegovo sjedište doista biti u zgradi veletržnice, e to je već malo škakljivije pitanje.

Problem je što zgrada veletržnice, odnosno tvrtka Veletržnica ribe Poreč na koju je ona upisana, ima više vlasnika - od Istarske županije, preko Grada Poreča, Ribarske zadruge Istra i Istarske razvojne agencije, do države, pa to prilično komplicira stvar. Još kad tome dodamo da je država, odnosno Ministarstvo poljoprivrede svoj udio u veletržnici predalo Agenciji za državnu imovinu, što znači da ga se žele riješiti, to jest prodati, onda je jasno da će do realizacije ideje Centra za ribarstvo i marikulturu u zgradi veletržnice proći podosta vremena.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama