Za kategoriju kućanstva određena je fiksna cijena od 59 kuna bez PDV-a te za korisnike koji nisu kategorija kućanstvo 165 kuna. Početkom travnja donijet će se cjenik za varijabilni dio koji uvelike ovisi o cijeni zbrinjavanja otpada na Kaštijunu i cijeni zbrinjavanja reciklaže, a nove cijene primjenjivat će se od početka iduće godine
Buzet je među gradovima s najvećim postotkom odvajanja otpada u Hrvatskoj (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Buzeta usklađena s novom zakonskom regulativom, donesena je jednoglasno na prošlotjednoj sjednici Gradskog vijeća. Prethodno je, od 24. prosinca prošle do 24. siječnja ove godine, provedeno javno savjetovanje.
Stupanjem na snagu Zakona o gospodarenju otpadom, propisana je kategorizacija korisnika na dvije kategorije: na kućanstva i na korisnike koji nisu kućanstva (dakle, na sve druge korisnike, odnosno na gospodarstvo i ostale).
Cijena, kao i do sada, obuhvaća fiksni i varijabilni dio koji se na buzetskom području naplaćuje prema načelu "onečišćivač plaća" sukladno količini predanog miješanog komunalnog otpada i to još od 2018. godine.
Iznosi cijene obvezne minimalne javne usluge određeni su radi pružanja ujednačene kvalitete usluga na cijelom buzetskom području. Za kategoriju kućanstva određena je fiksna cijena od 59 kuna bez PDV-a, a za korisnike koji nisu kategorija kućanstvo 165 kuna.
Predviđen je popust na uslugu za korisnike koji nisu kućanstvo, a koji tijekom obračunskog razdoblja predaju manje od 80 litara miješanog komunalnog otpada, kao i za korisnike iz kategorije kućanstava koji su kao korisnici usluge vlasnici više nekretnina na području pružanja usluge pri čemu u jednoj imaju prijavljeno prebivalište, za slučajeve kada na drugom obračunskom mjestu nitko ne boravi, ne iznajmljuju nekretninu, niti obavljaju djelatnost, uz uvjet da na njoj predaju manje od 80 litara miješanog komunalnog otpada u obračunskom razdoblju. Novost je da su prema zakonu svi turistički iznajmljivači svrstani u kategoriju "nekućanstva", no odluka predviđa da to bude samo od lipnja do kraja rujna.
Trenutno je fiksni dio cijene za kućanstva vezan uz volumen spremnika kojeg je korisnik sam odabrao i kreće se u rasponu od 52 do 142 kune.
Primjenom nove odluke korisnici spremnika zapremnine veće od 80 litara imat će manju cijenu paušala od sadašnjeg, dok će se korisnicima najmanjih spremnika cijena povećati za 7 kuna. Početkom travnja gradska komunalna firma "Park" donijet će cjenik za varijabilni dio, a ova će se odluka, odnosno nove cijene, primjenjivati od početka iduće godine.
Novom zakonskom regulativom težište je dano i na rješavanje bio otpada, odnosno predviđa se njegovo odvojeno sakupljanje kada to bude nužno.
Na Gradskom vijeću izraženo je zadovoljstvo što se Buzet nalazi među gradovima i općinama s najvećim postotkom odvojeno prikupljenog otpada u Hrvatskoj i zauzima peto mjesto u kategoriji gradova. No, rečeno je i da je novi Zakon o gospodarenju otpadom napravio nered vezano za cijene jer predviđa samo dvije kategorije korisnika.
Grad Buzet i "Park" su, između ostalog, 2020. godine po pitanju tada važeće Uredbe koja je propisivala kategorije kućanstava i sedam kategorija koji nisu kućanstva podnijeli ustavnu tužbu koja je rezultirala stavljanjem van snage tih spornih odredbi, ali je prošlogodišnji zakon legalizirao te kategorije. Štoviše, sve privredne subjekte, uključujući i iznajmljivače, svrstao je u istu kategoriju.
Suludo je, primijetio je predsjednik Kluba vijećnika Nezavisna lista/SDP Nenad Šćulac, da tvrtke plaćaju istu fiksnu cijenu, kako velika hotelska kuća, tako i mali ured s jednom zaposlenom osobom. Primjedba je također bila da se odluka donosi zadnjeg dana zakonskog roka, da je fiksna cijena za kućanstva nešto veća nego u okruženju, kao i da nije poznato koliko će biti varijabilni dio. Doduše, kako se moglo čuti u raspravi, Pula ima 40,5 kuna, Labin 50 kuna, Umag i Pazin 53, Rovinj 55 kuna…, ali Vodnjan primjerice ima 60 kuna za kategoriju kućanstva, za privredu 185, a površinom je puno manji od Buzeta. S druge strane cijena za privredu u okruženju su više od 600 kuna, i kada je riječ o Pazinštini, Labinštini, Umagu…
- Buzet je vrlo uspješan u razvrstavanju otpada, tome treba zahvaliti i gradskom komunalcu "Parku" koji je zadnjih nekoliko godina napravio veliki iskorak da se to dogodi, ali isto tako i građanima koji savjesno i marljivo razvrstavaju otpad i, uglavnom bez većih odstupanja, pokušavaju slijediti sva pravila o razvrstavanju otpada, komentirao je SDP-ov vijećnik Vedran Majcan kojeg je, između ostalog, zanimalo može li cijena, i fiksni i varijabilni dio, biti nešto niža, kao i ima li Buzet odlagalište za građevinski otpad.
IDS-ov vijećnik, član NO-a "Park", Kristijan Jermaniš, istaknuo je da u Poreču kamionom u jednoj ulici pokupe smeća koliko "Park" u jednom danu, te rekao da je Općina Lanišće podržala odluku.
Odluku je obrazložila pročelnica gradskog odjela za gospodarenje prostorom Anica Milković Grbac te pojasnila da bi cijena trebala pokriti kompletan proces, trošak energije, trošak radnika, nabave opreme, spremnika, transporta, predaje i obrade otpada na lokaciji Kaštijun, kao i da su fiksni troškovi, s obzirom na površinu, konfiguraciju terena, broj sela i zaseoka nešto veći nego u okruženju. Naglasila je također da je gradski komunalac i grad u cjelini, iznimno uspješan u segmentu gospodarenja otpadom, da je pri samom vrhu u Hrvatskoj po postignutim rezultatima i jedan od rijetkih koji nisu dobili kaznu zbog nedovoljno odvojeno prikupljenog otpada.
Milković Grbac prenijela je također da su još uvijek u tijeku pregovori s Kaštijunom i nije definirana konačna cijena, odnosno hoće li se i koliko mijenjati konkretno za Buzet. Manji gradovi traže da im se cijena ne mijenja jer nisu probili rezervirane količine za razliku od velikih priobalnih. Prema najcrnjoj varijanti, varijabilni dio cijene za kućanstva na primjeru najmanjeg spremnika od 80 litara, povećao bi se od sadašnjih 9 kuna po pražnjenju, na 10, odnosno maksimalno12 kuna, ovisno o dijelu koji nosi Kaštijun.
Naglasila je također da je odlagalište građevinskog otpada na lokaciji Griža u fazi rješavanja. Ugrađeno je u plan, država je besplatno ustupila zemljište za tu namjenu, ishođene su lokacijske dozvole i dobivena je jedna od četiri građevinske dozvole za gradnju reciklažnog dvorišta za građevinski otpad s odlagalištem. Nakon toga bi projekt reciklažnog dvorišta za građevinski otpad bio spreman za apliciranje na natječaj Fonda za zaštitu okoliša.
Gradonačelnik Damir Kajin rekao je da Buzet ima dobro komunalno poduzeće, tu nema nikakve dileme, ali ima i nered u prostoru jer ljudi bacaju otpad gdje stignu te ima i enormne troškove zbog činjenice da na oko 320 četvornih kilometara buzetskog i laniškog područja, živi svega oko 6.500 stanovnika.
Kako je zaključeno, Gradsko vijeće pažljivo će pratiti razvoj situacije, a uputilo je apel resornom gradskom odjelu te "Parku" da se građanima daju detaljne informacije o primijeni odluke.
Podsjetimo da su izmjene i dopune Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom koje je Vlada donijela u rujnu 2019. godine, podignule na noge komunalce diljem Hrvatske, pa tako i Istre i Buzeta, koji su kao sporne isticali upravo one odredbe čija bi primjena uvelike dovela do poskupljenja cijena usluge tvrtkama koje proizvode male količine otpada, dok bi s druge strane drastično smanjila cijene velikim korisnicima, odnosno proizvođačima otpada, i time im pogodovala.