Pred realizacijom

POSAO VRIJEDAN 121 MILIJUN KUNA Nova mreža odvodnje otpadnih voda u Novogradu po najvišim ekološkim standardima u Europi

  Projekt je ukupno vrijedan 445,36 milijuna kuna, dok dio koji se odnosi na aglomeraciju Novigrad-Brtonigla iznosi 120,8 milijuna kuna. Ukupno će se pritom iz vanjskih izvora financirati više od 90 posto investicije: 71,14 posto su bespovratna EU sredstva, a 19,24 posto također bespovratna sredstva, iz nacionalnih izvora

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ
Projekt "Za čisto more"

Projekt "Za čisto more"


U okviru posljednje sjednice Gradskog vijeća Novigrada član uprave komunalnog poduzeća "6. maj odvodnja" Reuf Šerbečić predstavio je projekt izgradnje i rekonstrukcije sustava odvodnje u aglomeraciji Novigrad-Brtonigla, uz nadogradnju postojećeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Novigradu.

Riječ je o dijelu većeg EU projekta, čiji je nositelj upravo "6. maj odvodnja", a koji pod motom "Za čisto more/Per un mare pulito" predviđa iznimno veliku i zahtjevnu investiciju u sustav odvodnje otpadnih voda na području aglomeracije Umag- Savudrija-Novigrad. Projekt je ukupno vrijedan 445,36 milijuna kuna, dok dio koji se odnosi na aglomeraciju Novigrad-Brtonigla iznosi 120,8 milijuna kuna. 

Postojeći uređaj zamijeniti novim 

Ukupno će se pritom iz vanjskih izvora financirati više od 90 posto investicije: 71 posto su bespovratna EU sredstva, a 19 posto također bespovratna sredstva, iz nacionalnih izvora. Procjena je kako će Grad Novigrad u investiciji sudjelovati s oko 14 milijuna kuna vlastitih sredstava, u razdoblju od naredne četiri godine.

Podatke o tom projektu dobili smo u gradskoj upravi Novigrada i uistinu su impozantni. Od ukupnog iznosa investicije, najveći dio od 63,8 milijuna kuna, odnosi se na nadogradnju novigradskog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, izgrađenog 2010. godine. Tu su zatim troškovi izgradnje novih dijelova sustava odvodnje na području aglomeracije Novigrad-Brtonigla kao i rekonstrukcija postojećeg sustava, a ti su troškovi procijenjeni na 49,3 milijuna kuna. Ostali troškovi koji uključuju nadzor, upravljanje projektom, vidljivost projekta i opremu, planirani su u okviru od 7,7 milijuna kuna.

Financijski najzahtjevniji dio projekta je dakle nadogradnja pročistača otpadnih voda. Postojeći uređaj će se praktično zamijeniti novim, s unaprijeđenim postrojenjem i novom, suvremenom tehnologijom pročišćavanja otpadnih voda. Riječ je o tzv. biološkom ili 3. stupnju pročišćavanja, čija je jedna od glavnih zadaća pojačano uklanjanje štetnih kemijskih elemenata dušika i fosfora. Važno je istaknuti kako će ova tehnologija rezultirati uštedama u potrošnji električne energije, što ima svoj dugoročni ekološki i ekonomski benefit. Novi uređaj bit će ukupnog kapaciteta 30.000 ES (ekvivalent stanovnika). Dodajmo kako odabrano tehničko-tehnološko rješenje uređaja predviđa kombinaciju mehaničkog i biološkog pročišćavanja vode u jednoj jedinstvenoj tehnološkoj zgradi. Predviđena je i izgradnja postrojenja za obradu mulja kao zasebne tehnološke zgrade. Tako obrađeni mulj dopremat će se do postrojenja za solarno sušenje mulja, na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Umagu. U okviru tog postrojenja predviđeno je sušenje mulja do minimalno 75 posto suhe tvari. 

Novi ispusti triju crpnih stanica 

Pored nadogradnje pročistača tu su i drugi planirani zahvati, kako na području Novigrada tako i na području općine Brtonigla. S obzirom na obim radova i druge specifičnosti, svakako će pritom biti najzahtjevnija rekonstrukcija oko 2,5 kilometara fekalne kanalizacije u starogradskoj jezgri, uz koju će se rekonstruirati i 1,3 kilometara vodovodne mreže te izgraditi 1,3 kilometar novog sustava oborinske odvodnje.

Tu su zatim radovi na proširenju 1,3 kilometra sekundarne mreže na širem području, kao i rekonstrukcija 2,6 kilometara postojeće mreže aglomeracije Novigrad i tri crpne stanice - u Karigadoru, Dajli i Kastaniji. U okviru proširenja sekundarne mreže dogradit će se oko 800 metara kanalizacijske mreže naselja Stancija Bružada, te oko 500 metara u naselju Vele Brajde. Na području Brtonigle izgradit će se 3,6 kilometara spojnog kolektora Brtonigla-Fiorini te 4,9 kilometara spojnog kolektora Nova Vas-Fiorini, uz dvije crpne stanice, a uklonit će se postojeći zastarjeli pročistači u Brtonigli i Novoj Vasi. Treba istaknuti i rekonstrukciju triju havarijskih ispusta crpnih stanica u Dajli, Mandraču i Tere. Riječ je o ispustima u more koji služe kao pričuva u slučaju da dođe do havarije sustava i izlijevanja otpadnih voda u more. Dosadašnji ispusti bili su udaljeni oko 150 metara od obale, dok će novi ispusti biti produženi na više od 500 metara.

Dovršetkom ovog projekta bit će ispunjen njegov osnovni cilj – održivi razvoj šireg priobalnog područja temeljen na dugoročnoj i kvalitetnoj zaštiti okoliša, prvenstveno mora, kao jednog od vrlo važnih prirodnih resursa. Ovaj značajan korak naprijed u podizanju kvalitete komunalne infrastrukture i zaštiti prirode imate će - naravno - svoju cijenu, koja će se najvećim dijelom alimentirati iz bespovratnih sredstava EU i RH, te dijelom iz proračuna lokalnih samouprava. No, treba biti svjestan da će u trenutku kad novi, suvremeni, tehnološki bitno napredniji sustav bude u funkciji, nužno doći i do određene korekcije cijene, koju će za novu, kvalitetniju uslugu, plaćati krajnji korisnici. 

Radovi počinju početkom siječnja 

Prvi preliminarni razgovori o projektu započeti su 2011. godine, nakon čega se krenulo u njegovu pripremu. Dvije godine kasnije izrađena je studija izvodljivosti, koja je definirala obuhvat i ukupnu financijsku vrijednost projekta, a 2015. izrađen je i Elaborat zaštite okoliša te je ishođeno pozitivno rješenje Ministarstva zaštite okoliša RH. U razdoblju od 2014. do 2017. uslijedile su aktivnosti na projektiranju, rješavanju imovinsko-pravnih odnosa te ishođenju potrebnih dozvola i potvrda. Tijekom 2017. godine projekt je proglašen strateškim investicijskim projektom RH, što mu je otvorilo vrata kandidiranja na EU fondove. Godinu kasnije podnesena je aplikacijska projektna prijava, a 26. srpnja 2018. potpisan je ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.

Uslijedila je potom, sve do ove godine, priprema i provedba više postupaka javne nabave, a posljednja u nizu aktivnosti je nedavno, 21. listopada, potpisivanje ugovora između trgovačkog društva "6. maj odvodnja" i zajednice ponuditelja na natječaju za izvođača radova na izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Umagu te nadogradnje postojećeg uređaja u Novigradu.

Konkretni radovi trebali bi započeti tijekom 2021. godine, čim se privede kraju odabir izvođača radova na izgradnji odnosno rekonstrukciji ostalih dijelova kanalizacijske mreže, mimo pročistača za koje su izvođači već odabrani. Prema terminskom planu projekt mora biti zaključen 2024. godine, a to znači da do tada svi radovi na izgradnji i rekonstrukciji mreže te dvaju pročistača, u Novigradu i Umagu, moraju biti dovršeni, a uređaji stavljeni u funkciju. 

U sustavu 90 posto domaćinstava 

Proteklih godina učinjeni su veliki iskoraci u zbrinjavanju otpadnih voda na području Novigrada. Kroz nekoliko investicijskih zahvata, od kojih je posebno opsežan bio Projekt Jadran, započet 2006. godine, realiziran u suradnji s Hrvatskim vodama, izgrađeni su kilometri nove kanalizacijske mreže, čime je Novigrad sa 60 posto došao na preko 90 posto domaćinstava i privrednih subjekata priključenih na sustav odvodnje otpadnih voda. Uz novu kanalizacijsku mrežu, kruna učinjenog u okviru Projekta Jadran bio je i novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, izgrađen 2010. godine, opremljen za obradu vode do prvog stupnja pročišćenosti.

Realizacijom tog projekta Novigrad je tada bio prvi u Istri, pa i među prvima u Hrvatskoj, po pitanju zbrinjavanja otpadnih voda na ekološki najsuvremeniji način. Na novigradskom je području Projekt Jadran ukupno bio vrijedan 33 milijuna kuna, a financirao se većim dijelom kreditom Svjetske banke, zatim sredstvima Grada i komunalnog poduzeća 6. maj, djelomično ostvarenima naplatom kanalizacijskih priključaka, te iz državnog proračuna i Hrvatskih voda.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter