razvija se i planira proširenje

Porečki institut osnovao dva nova laboratorija, i to za fenotipizaciju i za zaštitu biljaka

Trenutno na institutu postoji šest laboratorija u kojima se odvija znanstveno-istraživačka djelatnost: vinski; prehrambeno-biotehnološki; genetski; za tlo, biljku i vodu; za fenotipizaciju i za zaštitu biljaka * Institut je u posljednje tri godine, imao značajne investicije: u 2018. pet milijuna kuna, 2019. više od tri milijuna kuna, te isto tako i lani

| Autor: Glas Istre
Institut za poljoprivredu i turizam

Institut za poljoprivredu i turizam


Institut za poljoprivredu i turizam Poreč je znanstveno-istraživačka i infrastrukturna institucija koja postoji već 145 godina, a danas spada među najopremljenije u državi.

Osim što zapošljavaju 65 djelatnika, od čega je 19 znanstvenika - 15 doktoranada i tri poslijedoktoranada, u zajednici aktivno rade na stjecanju i prenošenju znanja u svrhu gospodarskog, ekološkog i sociološkog održivog razvoja ruralnog prostora. Proteklih je godina rad dodatno obogatila provedba brojnih europskih i nacionalnih projekata, koji su doprinijeli uređenju i opremanju laboratorija. Novouređeni laboratorij jučer su predstavili ravnatelj Instituta Dean Ban, stručni suradnik u sustavu znanosti i viskom obrazovanju Zoran Užila i gradonačelnik Poreča Loris Peršurić. 

Novi maslinik i pokusni nasad vinove loze 

- Institut je lani osnovao još dva nova laboratorija, uz četiri postojeća koja smo imali, dakle trenutno imamo šest laboratorija u kojima se odvija znanstveno-istraživačka djelatnost, i nešto malo komercijalne djelatnosti. To su laboratorij za vino, već tradicionalno prepoznat na institutu i prehrambeno biotehnološki, koji su nam ovlašteni i akreditirani laboratoriji, zatim laboratorij za genetiku i laboratorij za pedologiju, koji je preimenovan u laboratorij za tlo, biljku i vodu, jer sada radi puno širi spektar analiza iz područja tla, voda i biljaka. Dva potpuno nova laboratorija su laboratorij za fenotipizaciju i laboratorij za zaštitu biljaka, rekao je ravnatelj Instituta Dean Ban.

- Institut je u posljednje tri godine, imao značajne investicije: u 2018. pet milijuna kuna, 2019. više od tri milijuna kuna i lani više od tri milijuna kuna. Ovdje je laboratorij za tlo, biljke i vodu i fenotipizaciju, uložili smo više od šest milijuna kuna u njega, od čega su samo građevinski radovi stajali 1,1 milijuna kuna, s time da su za to korištena sredstva Grada Poreča koji nam svake godine određeni dio daje za znanstveno istraživačku djelatnost, za što svakako se zahvaljujemo na pomoći i razumijevanju, dodao je Ban.

Na Institutu se istovremeno provode i značajnije investicije na uređenju okoliša, poput sadnje novog maslinika veličine oko 3.000 četvornih metara, dok je za proljeće podignut pokusni nasad vinove loze na dva hektara, projekt koji je odobren te će biti sredstva iz ruralnog razvoja. 

Rekonstrukcija i dogradnja Instituta 

- Krajem prošle godine dobili smo obavijest iz Ministarstva znanosti da smo na referentnoj listi za rekonstrukciju postojeće zgrade i dogradnju nove Instituta i došla je obavijest da nam je odobreno 4,7 milijuna kuna za izradu potrebne dokumentacije za izgradnju zgrade do građevinske dozvole. To je veliki iskorak i to će biti kapitalno ulaganje. Nadamo se da ćemo na kraju ostvariti i financiranje za izgradnju. Računamo na investiciju do 12 – 13 milijuna eura, jer ovi prostori nama više nisu dovoljni, a potreba postoji - za nova zapošljavanja i suvremene konferencijske sale, da budemo jedna suvremena, moćna institucija koja će biti respektabilna ne samo za Istru i Hrvatsku, nego i na europskoj razini, najavio je ravnatelj.

- Laboratorij je imao 9 četvornih metara kada sam počeo ovdje raditi, a danas imamo 200 četvornih metara novouređenih prostorija. Potencijali ovog laboratorija veliki su i značajni, ne samo za znanstvenu djelatnost, nego pozivamo i sve lokalne poljoprivrednike da iskoriste potencijal koji Institut ima i koji je jedan od opremljenijih trenutno u Hrvatskoj, te se slobodno može mjeriti s europskom i svjetskom razinom po opremljenosti i strojevima, rekao je Užila, koji je u obilasku predstavio vrijedne strojeve i njihov rad. 

Odlična suradnja između Instituta i Grada 

Gradonačelnik Peršurić je čestitao Institutu na 145 godina postojanja i brojnim projektima, napomenuvši da ovakva institucija trajno veže za naše nasljeđe, ali i budućnost.

- Mi jesmo grad turizma i od toga ne bježimo. Isto tako, grad smo poljoprivrede, koji na malom geografskom području okuplja neke od najboljih proizvođača – bilo vina, bilo maslinovog ulja… I to nije priča samo Poreča, već i cijele Istre. Zato je uloga Instituta u našoj sredini posebna. Aktivna su znanstvena zajednica koja je integrirana u svakodnevicu našeg grada i koja nam pomaže da iz dana u dan budemo sve bolji, rekao je gradonačelnik, pohvalivši odličnu suradnju između Instituta i Grada, posebno kod oplemenjivanja okoliša – dodatnog pošumljavanja, uređenja edukativne stazice, sadnje drvoreda i uređenja infrastrukture, kao i motiviranja upisa djece u poljoprivrednu školu, što će nastaviti i u budućnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama