POS-ovi stanovi gradili bi se u naselju Gulići u Poreču
Iz Grada su tako odlučili krenuti dalje nekim drugim modelom. Prekinuli su ugovor s APN-om na temelju odluke Gradskog vijeća. Također, platili su projekte koji su tada, kao i zemljište, vraćeni u vlasništvo Grada kako bi se barem na projektiranju uštedjelo na vremenu
Među brojnim pitanjima koja su se pronašla na „repertoaru“ aktualnog sata 27. porečkog Gradskog vijeća, gradonačelniku Lorisu Peršuriću upućeno je i ono koje se tiče poticajne stanogradnje. Točnije, vijećnika Slavka Fornažara zanimalo je zašto se već godinama ništa po tom pitanju ne poduzima. Podsjećamo, Grad je u projekt izgradnje poticajnih stanova, konkretno u naselju Gulići, krenuo s APN-om, državnom Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama, a radilo se o šest objekata od pet stambenih jedinica, dakle trideset stanova.
Dvaput raspisali javni natječaj
Nedugo zatim bio je raspisan natječaj za pravo prvenstva na te stanove, na koji se prijavio velik broj građana, a odabrano je trideset osoba ili pak obitelji. Nakon toga, krenulo je s projektiranjem, te je oformljena radna grupa u kojoj je i Grad imao svog predstavnika.
- Imali smo dosta primjedbi i za to postoji pisani trag. Ipak, nijedan prijedlog, promjena ili kritika nije bila uvažena, a odbijanje bilo je temeljeno na tome kako nisu u skladu s određenim pravilnicima u zakonu. Prihvatili smo to i išli dalje, prisjeća se gradonačelnik.
Nadalje, u dva je navrata raspisivan natječaj za izvođača, a sve ponude koje su pristizale bile su, veli Peršurić, visoko iznad procijenjene vrijednosti, dok je razlika trebala biti plaćena iz gradskog proračuna.
- Da smo u tom trenutku prihvatili ponudu, građani bi platili oko 1.240 eura po kvadratu koliko je maksimum propisan zakonom. Ne radi se o nekoj „ludoj“ poticajnoj mjeri, ali u Gradu Poreču to svakako jest. S druge strane, od tih bismo istih građana trebali uzeti razliku iz proračuna, kojega dajemo državi, a ona dalje izvođaču, pobliže objašnjava nastalu situaciju gradonačelnik.
Stvorili su neki drugi POS model
Iz Grada su tako odlučili krenuti dalje nekim drugim modelom. Prekinuli su ugovor s APN-om na temelju odluke Gradskog vijeća. Također, platili su projekte koji su tada, kao i zemljište, vraćeni u vlasništvo Grada kako bi se barem na projektiranju uštedjelo na vremenu.
- Stvorili smo neki drugi POS model, sličan APN-ovu. Bespovratno ćemo financirati oko 250 eura po kvadratu svim građanima koji dospiju na listu prvenstva. Prijedlog odluke bio je na javnom savjetovanju nekih 30-ak dana, čime je stekao uvjete da dođe na raspravu na jednu od sljedećih sjednica, govori Peršurić.
Kako saznajemo, ponovno će biti raspisan natječaj za pravo prvenstva na stanove, a s realizacijom projekta trebalo bi se krenuti u sljedećoj godini.
Deficitarni kadrovi
Nakon navedenog prijedloga trebao bi na red doći i poticaj za stanovanje za deficitarne kadrove Grada Poreča, kao i treći oblik poticaja, a to je pravo izgradnje kuće, pa i one montažne, na zemljištu za 1 kunu. Prijedlog navedenog prostornog plana je, govori Peršurić, u pripremnoj fazi, a radi se o velikom izazovu jer se isti nije mijenjao čak 17 godina.