Dobitnici nagrada sv. Maura u Poreču
Svečano večernje misno slavlje u povodu svetkovine sv. Maura, prvog porečkog biskupa, zaštitnika Porečke biskupije i grada Poreča, predvodio je apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije nadbiskup Dražen Kutleša. Na kraju te mise tradicionalno su podijeljena biskupijska priznanja zaslužnim vjernicima iz raznih dijelova biskupije. Priznanja se dodjeljuju prema prijedlogu njihovih župnika, uz suglasnost drugih svećenika iz dekanata te uz odobrenje Biskupijskog ordinarijata. Ove je godine nagrađeno šest vjernika, a njihovi su župnici koncelebrirali na tom misnom slavlju.
Milka Krapljanov iz župe Umag nagrađena je za dugogodišnje pomaganje i pjevanje u crkvi, Denis Koraca iz župe Motovunski Novaki priznanje je primio za dugogodišnje pomaganje u crkvi svećenicima i za službu sakristana. Nadi Lakošeljac iz župe Motovunski Novaki, dugogodišnjoj direktorici izdavačke kuće "Josip Turčinović" d.o.o., priznanje je uručeno za dugogodišnje zalaganje oko izdavačke djelatnosti u Pazinu. Lidija Legović iz župe Baderna i Marija Bažon iz župe Gračišće priznanje su primile za dugogodišnje svestrano pomaganje u crkvi, a Marija Grželj iz župe Roč za dugogodišnje pomaganje svećenicima. Dva priznanja, koje dobitnici nisu bili u mogućnosti doći osobno primiti, preuzeli su njihovi župnici.
Govoreći o sv. Mauru, Kutleša je istaknuo da ga nakon 1.700 godina i dalje častimo upravo stoga što je dao život za vjeru i za druge ljude, nikoga nije mrzio, nego je oprostio, jednako kao i bl. Miroslav Bulešić, čija je osveta bila oprost. Da su imali imalo mržnje ne bi postali blaženi i sveti, naglasio je Kutleša.
- Prva je crkva bila progonjena, bili su ubijani zbog svoje vjere, no upravo je krv bila sjeme novih kršćana. Mi, danas, nakon 1.700 godina živimo u mnogo boljim okolnostima, unatoč tome često smo nezadovoljni i kada u nekim, čak i nezahtjevnim situacijama, trebamo posvjedočiti svoju vjeru, često padamo. Što bi tek bilo da živimo u okolnostima progona, kakvi bi mi bili ljudi, da li bi se odrekli svojih bližnjih, svoje vjere, Isusa Krista i svega onoga što su prvi kršćani svjedočili, zapitao se mons. Kutleša.
- U ovim vremenima velikih promjena na svjetskoj razini osjećamo nesigurnost jer smo izgubili ideale i vrednote kršćanstva na kojima je izgrađena Europa. Vidimo da dolaze neki drugi narodi koji su za svoje ideale spremni umrijeti, dok smo mi jako daleko od toga, jer ne vjerujemo u svoje ideale. Sv. Mauro je imao visoke ideale i za njih je dao svoj život, nastavio je biskup.
Za kršćanina su najvažnije dvije stvari, naglasio je nadalje mons. Kutleša, znati opravdati razlog svoje nade, obrazložiti što i zašto vjeruje, te da ono što govori ujedno i živi u svome životu.
Nadbiskup je pozvao okupljene da napose mole za svećenike, kako bi oni mogli prepoznati znakove vremena, gledati čovjeka u perspektivi povijesti spasenja i oblikovati generacije pobožnih vjernika. Na kraju mise pred svečevim relikvijama izmolila se molitva sv. Mauru, a misno slavlje zaključeno je blagoslovom s relikvijama.