Opportunity projekt

PLJOČKARI U EUROPSKOM PROJEKTU: Iskorak u percepciji tradicijskih igara i sportova

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Pljočkanje

Pljočkanje


EU projekt Opportunity, jedan je od rijetkih s područja Istarske županije koji se financira iz programa Erazmus+ za sport

 

Hrvatski savez tradicijskih igara i sportova sa sjedištem u Buzetu, jedan je od projektnih partnera najnovijeg EU projekta Opportunity, sveukupno vrijednog oko 390.000 eura, a kojeg je upravo odobrila EU komisija. "Projekt koji ima za cilj poticanje socijalne uključenosti i ravnopravnosti spolova kroz tradicijske igre i sportove, predstavlja iskorak u percepciji tradicijskih igara i sportova ne samo u Hrvatskoj nego i u Europskoj uniji", napominje Milivoj Pacenti, predsjednik Hrvatskog saveza tradicijskih igara i sportova, među čijim je članovima i Istarski pljočkarski savez. 

EU projekt Opportunity, jedan je od rijetkih, ako ne i jedini projekt s područja Istarske županije koji se financira iz programa Erazmus+ za sport.

Ključne riječi su socijalna uključenost, ravnopravnost spolova, osobe s intelektualnim poteškoćama, tradicijski sportovi i igre kao dio nematerijalne kulturne baštine i obrazovni kontekst: formalni i neformalni. Koordinator projekta je Pere Lavega, predsjednik AEJeST-a, u ime National institute of physical education of Catalonia, a partneri u projektu, uz Hrvatski savez tradicijskih igara i sportova su: Univerzitet iz Leide u Španjolskoj, Institut for the development of sport and education iz Poljske, University of Coimbra - Faculty of sport sciences and physical education iz Portugala, Associazione giochi antichi iz Italije, Association tunisienne de sauvegarde des jeux et sports de patrimoine iz Tunisa, Asociación de disminuidos psíquicos "La Paz" iz Španjolske, European traditional sport and games association iz Francuske.

Projekt kojeg provode partneri iz sedam zemalja, Hrvatske, Španjolske, Francuske, Italije, Tunisa, Poljske i Portugala, traje tri godine, a u tom će razdoblju u Hrvatskoj biti organizirano nekoliko susreta i radionica kakve su već uobičajene za istarsko područje.

- Kroz program edukacijskih radionica koje Istarski pljočkarski savez godinama provodi na području Istre te kroz dogovorenu suradnju s Udrugom slijepih Istarske županije vrlo smo bliski temama projekta, a spremnost za sudjelovanje iskazali su i naši prijatelji i partneri iz Slavonije i Hrvatskog zagorja, rekao je Pacenti te najavio kako će se u sklopu projekta provesti istraživanje kojim će se nastojati obuhvatiti sve dobne skupine. 

- Pripremljeni su anketni obrasci kako bi se zainteresirani mogli anonimno izjašnjavati o ciljevima projekta. Cijeli projekt i metodologiju provedbe podržao je UNESCO-ov Odjel politika i programa, Sektor društvenih i humanističkih znanosti i Etički komitet za klinička istraživanja Katalonije, a podržale su ga i institucije, među kojima Hrvatska komisija za UNESCO i županijski Odjel za kulturu i zavičajnost te brojne organizacije s četiri kontinenta uključujući Rusiju, najavio je Pacenti.

Spomenimo i to da je Hrvatski savez tradicijskih igara i sportova sa sjedištem u Buzetu, udruga osnovana na inicijativu Istarskog pljočkarskog saveza kojoj se ubrzo pridružila i Olimpijada starih športova iz Brođanaca te Družba vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice. Osnovan je s namjerom da okupi udruge, neformalne grupe i pojedince koji se bave očuvanjem, promocijom, istraživanjem ili dokumentacijom tradicijskih igara i sportova na području Republike Hrvatske. Zajednički cilj je da organizacija zastupa zajedničke interese pred institucijama u Hrvatskoj i inozemstvu. Kratko vrijeme nakon formalnog osnutka postao je punopravan član AEJeST-a, Europske Asocijacije Tradicijskih Igara i Sportova, akreditirane kod UNESCO-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter