PROSLAVA

PARTIZANSKA BRIGADA JE BILA I - OSTALA: 75. godišnjica osnivanja 2. istarske partizanske brigade

Edo Jerman za govornicom u Sv. Martinu (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Edo Jerman za govornicom u Sv. Martinu (G. ČALIĆ ŠVERKO)


Slavnoj brigadi nažalost devedesetih godina prošlog stoljeća oduzet je pravi naziv, međutim ona nije 2. Istarska brigada nego 2. Istarska partizanska brigada. Ona je partizanska bila i ona je partizanska za nas antifašiste ostala, rekao je predsjednik buzetske Udruge antifašista Edo Jerman

"Iako je 2. Istarska partizanska brigada osnovana 24. rujna 1943. godine, njezin početak treba tražiti u nastajanju partizanskih jedinica u općem narodnom ustanku odmah nakon kapitulacije Italije. Njeno osnivanje pada u vrijeme najveće istarske političke pobjede 25. rujna u Pazinu gdje se sastao Pokrajinski NOO za Istru koji je potvrdio odluku Okružnog NOO-a za Istru od 13. rujna, a kojom se Istra sjedinjuje s Hrvatskom i Jugoslavijom", istaknuo je predsjednik Udruge antifašista Buzeta Edo Jerman na svečanosti obilježavanja 75. obljetnice osnivanja brigade održane u Društvenom domu u Svetom Martinu, ujedno Spomen domu 2. Istarske brigade, upravo na mjestu gdje je donesena odluka o njenom formiranju.

Raspoređena u četiri bataljuna

Brigada sa sjedištem u Buzetu djelovala je na prostoru sjeverne, sjeverozapadne i zapadne Istre, imala je oko 2.500 boraca i bila raspoređena u četiri bataljuna.

Jerman je podsjetio da je list antifašističke omladine u to vrijeme zapisao kako je brigada odgovor neprijateljskim lažima da je narodnooslobodilački pokret u Istri ugašen kao i odgovor na spaljena sela i poubijane nevine žrtve.

- Slavnoj brigadi nažalost devedesetih godina prošlog stoljeća oduzet je pravi naziv, međutim ona nije II. Istarska brigada nego II. Istarska partizanska brigada. Ona je partizanska bila i ona je partizanska za nas antifašiste ostala, rekao je Jerman te naglasio da to ističe zbog onih koji su dali svoje živote, koji su bili partizani, antifašisti i borili se za pravdu i slobodu.

Jerman se osvrnuo i na aktualni trenutak. - Ne samo što nas se omalovažava nego nas se na neki način provocira. Danas u 21. stoljeću zar je normalno nakon tri rata, Prvog i Drugog svjetskog rata te Domovinskog rata, da ima saborskih zastupnika koji traže donošenje zakona o držanju i nošenju oružja pogotovo naglašeno uz granicu sa Srbijom, a možda sutra i uz ostale granice. Zar nam to treba u 21. stoljeću, zar su se zbog toga borili antifašisti i partizani u Drugom svjetskom ratu, zar su se za to borili dragovoljci, veterani Domovinskog rata. Nisu, ustvrdio je Jerman te istaknuo da je važno jedinstvo, suživot i uvažavanje drugih i drugačijih.

Vlast svom narodu ne da pomoć

Potpredsjednik Saveza udruga antifašista Istarske županije Romano Božac govorio je uz ostalo i o stanju u Uljaniku te rekao da Vlada razmišlja, dvoumi se i nema rješenja za četiri tisuće radnika koji će sutra ostati bez posla. Vlastita vlast, vlastitom narodu, kako je rekao, ne da pomoć kada ju zaslužuje.

Gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić istaknuo je da je osnivanje brigade bio jedan od najsvjetlijih događaja NOB-a na području Buzeta, ali i Istre. Zahvalio je članovima buzetske Udruge antifašista koji se trude da se nijedan djelić te povijesti, nijedna žrtva, nijedna akcija koja se vodila na ovom prostoru, dan danas, nakon 75 godina, ne zaboravi. Čestitao im je na tome i predsjednik Zajednice društava Josip Broz Tito Josip Hrvatin pogotovo stoga jer, kako je rekao, današnje vrijeme je takvo da se sve to nastoji zaboraviti.

Na svečanosti u organizaciji Udruge antifašista Grada Buzeta i Mjesnog odbora Sveti Martin nastupili su mladi svirači s Vrhuvštine Toni Jermaniš i Petar Samsa, pjesnikinja Marija Ribarić, učenice Srednje škole Buzet Karla Jakac i Jana Marinac i Trio Kunfin. (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter