(Snimio Milivoj Mijošek)
Rovinjski Dom za starije osobe "Domenico Pergolis" gotovo je godinu dana, uz kraća otvaranja tijekom ljeta, pod strogim epidemiološkim mjerama. Sigurnost korisnika su od samog početka uvođenja mjera osigurali ograđivanjem dvorišta i zaštitarskom službom, kako bi korisnici mogli neometano šetati i boraviti u velikom parku koji ih okružuje.
- Iako već navikli na stroge uvjete i "novo normalno", štićenicima je posebno teško bilo u razdoblju božićnih i novogodišnjih blagdana koje su morali proslaviti daleko od svojih obitelji, govori nam ravnateljica doma Kristina Laginja.
Video pozivi i dostava paketa
Kako bi im olakšali razdvojenost, djelatnici Doma su se pobrinuli da svi štićenici češće ostvaruju kontakte sa svojim bližnjima putem video poziva, a čitavo je vrijeme bila osigurana mogućnost dostave paketa. Laginja dodaje da su brojni građani upravo u blagdansko vrijeme pokazali solidarnost. "Školarci, studenti i dječica iz vrtića poklonili su nam brojne čestitke i time obradovali naše štićenike te im umanjili osjećaj izoliranosti i samoće", kaže Laginja.
S obzirom na nove upute HZJZ od ovog su tjedna krenuli s postupnim popuštanjem mjera pa su sada štićenicima Doma omogućene posjete u vanjskim prostorima Doma, dva puta tjedno -utorkom i četvrtkom uz prethodnu najavu i uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
- S obzirom na visoku procijepljenost unutar Doma, cijepljenim štićenicima je omogućen i izlazak uz uvjet da je od cijepljenja prošlo dva tjedna, govori ravnateljica i dodaje da su velikim trudom i angažmanom svih djelatnika te zahvaljujući izvrsnoj suradnji s nadležnom epidemiologicom Vlastom Skopljak i gradskim stožerom civilne zaštite uspjeli virus zadržati podalje Doma.
Među rijetkim smo domovima koji nisu imali proboj oboljelih od koronavirusa. Nadam se da će se dodatnim procjepljivanjem i poboljšanjem epidemiološke situacije život polako početi vraćati u normalu, zaključuje Laginja.
Posjet do 30 minuta uz najavu
Kao većina domova za starije i nemoćne u Istarskoj županiji i Dom za starije i nemoćne u Novigradu započeo je s primjenom blažih mjera u samoj ustanovi među korisnicima, a otvorili su vrata i za posjete korisnicima, informira nas ravnateljica Ines Mika.
Tako se sada korisnici stambenog dijela ustanove mogu družiti na otvorenom, u prostranom parku doma, ali do 30 minuta, uz pridržavanje protuepidemijskih mjera. Obavezno je nošenje zaštitne maske i držanje distance od dva metra. Korisnici su vrlo disciplinirani i oprezni u pridržavanju pravila.
U jedinici za pojačanu njegu i Odjelu za Alzheimerove i druge demencije režim posjeta se dogovora s glavnom medicinskom sestrom. Dnevno se može boraviti u posjeti do 30 minuta, pod punom zaštitnom opremom: plašt, maska, rukavice i nazubke ("gležnjače"). Vrijeme posjete se dogovora kako ne bi dolazilo do preklapanja termina dolaska posjetitelja.
Nisu zapažene teže nuspojave
Od ravnateljice doznajemo da je oko 70 korisnika procijepljeno prvom dozom cjepiva Pfizer. Izuzev manjih simptoma povišene tjelesne temperature kod pojedinaca, nisu zapažene teže nuspojave. Upravo je stigla i druga pošiljka cjepiva i pripravni su za drugo cijepljenje.
Inače, novigradska je ustanova sveukupnog kapaciteta 173 osoba, ali stvarna brojka premašuje 180, kaže Mika, a interes i potrebe za smještajem rastu. Jedna od velikih prednosti ove ustanove je svakako i kultiviran prostrani okoliš, pun zelenila, zimzelenih grmova, cvijeća i travnjak koji se redovito održava. Uz zgradu Doma nalazi se uređeno boćalište, sprave za vanjsku rekreaciju starijih osoba, šetnica oko doma i parkiralište, a dovršava se i crkva uz pročelje ustanove. Na ovako velikom obuhvatu, u bogatom prirodnom ambijentu s dostupnim rekreacijskim sadržajima olakšano je korisnicima koji su još in gamba nositi se mentalno i psihički s drakonskim mjerama zaštite od Covid-a 19.
Novi režim posjeta u umaškom domu
U Domu za starije i nemoćne "Atilio Gamboc" posjeti korisnicima su organizirani jedanput tjedno od ponedjeljka do petka, po 30 minuta, u vremenu od 14 do 17 sati, informira nas ravnateljica Dijana Lekić.
Prethodno se treba najaviti telefonom kroz tjedan, a u posjet može navratiti samo jedan od članova obitelji i to se obavlja pod protuepidemijskom zaštitnom opremom (maska, plašt, rukavice, nazubke…). Štićenika se u invalidskim kolicima preveze iz bolesničke sobe u zajednički prostor gdje je upriličen posjet, a u iznimno teškim slučajevima kad je korisnik prikovan za postelju, omogućen je susret u sobi.
Ustanova je kapaciteta 60 osoba za pojačanu intenzivnu (bolničku) njegu i 38 za stambeni smještaj. Do sada je procijepljeno 33 korisnika, a ovog tjedna je na redu i preostala grupa. Cijepljenje se obavlja uz suglasnost korisnika i njegove obitelji. Nije bilo nikakvih nuspojava, upoznaje nas Lekić.