NAKON RUJANSKOG NEVREMENA

Oporavak od havarije trajao je punih 40 dana: ZAHVALJUJUĆI DOBRIM LJUDIMA RASADNIK LONGO DANAS RADI

| Autor: Nicole TODORIĆ

Svi su nam nudili pomoć. To nas je na neki način ojačalo i guralo da nastavimo jer u momentu kad se sve to dogodilo, budući da suprug i ja imamo neke godine, razmišljali smo prekinuti sve, ispiliti i odvesti na otpad. No, zbog klijenata i prijatelja koji su nam pomogli nismo to mogli učiniti, zato smo nastavili s radom, ispričala nam je gospođa Nevija

 

Punih 40 dana nakon jakog olujnog nevremena koje je početkom rujna pogodilo Rovinj i okolicu, rasadnik Longo koji je najgore prošao, uspio je, uz pomoć dobrih ljudi, nastaviti s poslovanjem. Obitelj Longo stariji su bračni par koji se oduvijek bavi poljoprivredom što ih stavlja na popis prvih obrtnika poljoprivrednika u Istri.

 Ostali trenutno na osam plastenika

- Tog 8. rujna 2019. godine, u poslijepodnevnim satima čuli smo nekakav šum i izašli van kako bi pogledali plastenike koji su nam pred očima "kratko zaplesali". U sljedećoj sekundi sve je bilo uništeno, razneseno čitavo imanje, puno dijelova plastenika, željeza, kontejnera, sadnica. Osim tehničke štete plastenika, uništeno je mnogo biljaka koje su bile spremne za isporuku (kupusnjače, salate, cvijeće, ukrasno bilje, sadnice, masline). A ono što nije bilo uništeno tijekom nevremena, uništila je tuča preko noći. Nismo se prestrašili ni uspaničili nego odmah razmišljali kako to popraviti, ali prizor je bio baš ružan za gledati, rekla nam je vlasnica rasadnika Nevija Longo.

Međutim, nastavlja, za točno 40 dana od trenutka kada im je nevrijeme uništilo rasadnike, popravili su sve što se dalo popraviti. Od 10 plastenika dva su bila potpuno uništena, doslovno "zgnječena kao palačinke", pojašnjava nam Nevija, tako da ih danas imaju osam.

- Prvi su nam u pomoć priskočili susjedi, odnosno obitelj Gašpić, a sljedeća dva dana rovinjski vatrogasci su popravljali sve što se dalo popraviti, pilili i rezali željezne konstrukcije koje su bile opasne po život, priča nadalje gospođa Nevija. 

Pomoć stizala sa svih strana

Grad im je, kaže, nudio financijsku pomoć, ali nisu je htjeli primiti jer nisu naučeni na to, odnosno uglavnom su oni ti koji pomažu drugima. Neke udruge kojima su oni pomagali, bez njihova znanja uplatile su im novac na žiro račun što ih je jako iznenadilo i na neki način potreslo. Komunalni servis je gotovo mjesec dana svakodnevno odvozio plastiku, vaze i sve što je bilo potrebno bez ikakve naknade, a i brojni poznanici i kolege iz Rovinja, odnosno čitave Istre dolazili su pomoći.

- Svi su nam nudili pomoć. To nas je na neki način ojačalo i guralo da nastavimo jer u trenutku kada se sve to dogodilo, budući da suprug i ja imamo neke godine, razmišljali smo prekinuti sve, ispiliti i odvesti na otpad. No, zbog klijenata i prijatelja koji su nam pomogli, nismo to mogli učiniti, zato smo nastavili s radom. Spasili smo stvari koje su se mogle spasiti i krenuli dalje, ispričala je gospođa Nevija.

Orijentirali su se na hobi proizvođače i manje poljoprivrednike kako bi zadržali kvalitetu, a savjetima i znanjem stoje na raspolaganju svima koji se bave proizvodnjom hrane. Valja napomenutu kako sadnice siju sami, a trenutno u ponudi imaju maćuhice, jaglace, ciklame, karanfile, nešto trajnica koje su u međuvremenu zasijali i posadili.

Gospođa Nevija je na kraju istaknula kako su se i sami uvjerili da su ljudi, kada se nešto dogodi, vrlo susretljivi, odmah dotrče u pomoć, a bili su prisutni uz njih tako da se nisu osjećali sami u nevolji.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter