Slastičarnica se nalazi u centru Funtane u staroj kamenoj kući u kojoj je obitelj Salai još 1978. otvorila ugostiteljski obrt. Te je godine Sali Salai potpisao ugovor s tadašnjom Općinom Poreč o najmu ruševine u centru Funtane te je u idućih nekoliko godina od stare napuštene kamene kuće napravio uređeni lokal u čiju je obnovu uložio nekoliko desetaka tisuća tadašnjih njemačkih maraka
Sali Salai / U uređenje nekad ruševnog objekta Salai je uložio stotine tisuća kuna (Snimio Milivoj Mijošek)
Na samom početku turističke sezone koja bi barem prema prvim rezultatima trebala biti puno uspješnija od one prošle, jedan od najstarijih ugostiteljskih objekata u Funtani u petak bi mogao zatvoriti svoja vrata.
Riječ je o ugostiteljskom obrtu Funtana koja je poznatija i kao slastičarnica Kod Salaja. Slastičarnica se nalazi u centru Funtane u staroj kamenoj kući u kojoj je obitelj Salai još 1978. otvorila ugostiteljski obrt. Te je godine Sali Salai potpisao ugovor s tadašnjom Općinom Poreč o najmu ruševine u centru Funtane te je u idućih nekoliko godina od stare napuštene kamene kuće napravio uređeni lokal u čiju je obnovu uložio nekoliko desetaka tisuća tadašnjih njemačkih maraka.
Salai je u obnovu uložio mahom vlastita sredstva i godinama je temeljem ugovora plaćao mjesečnu rentu, prvo Općini Poreč pa Gradu Poreču, a potom, nakon što je postala samostalna, Općini Funtana. No, kako stvari stoje u četvrtak će Sali Salai načelniku Općine Funtana Mladenu Grgeti predati ključeve objekta u koji je uložio 43 godine svoga života i stotine tisuća kuna kapitala.
Razlog zatvaranja objekta je taj što mu Općina prijeti nasilnom deložacijom koja bi se trebala dogoditi u petak, a Salai to želi izbjeći te će radije predati ključeve objekta nego dozvoliti da u srcu turističke sezone dođe do nemilih scena na ulicama Funtane. Razlog zatvaranja je zahtjev Općine Funtana i načelnika Mladena Grgete da se poštuje sudska odluka po kojoj je ugovor iz 1978. proglašen nevažećim, iako se o cijelom sporu između Općine i obitelji Salai još čeka pravorijek Vrhovnog suda koji treba presuditi o zahtjevu odvjetnika obitelji Salai za reviziju presude suda u Puli. Taj je sud naime presudio da je ugovor iz 1978. nevažeći i da Sali Salai više nema pravo koristiti objekt u vlasništvu Općine Funtana.
Salai nam je ispričao kako je došlo do cijele situacije u kojoj će po svemu sudeći ostati bez ugostiteljskog objekta u koji je uložio stotine tisuća kuna.
- Sve je počelo negdje 2008. kada je Općina naš ugovor iz 1978. proglasila nevažećim jer su se po zakonu svi objekti u vlasništvu Općine trebali dati u najam putem javnog natječaja. Ja sam rekao da ću pristati na to, ali samo u slučaju da mi Općina isplati ono što sam uložio u objekt.
Jasno da postoje dokumenti u kakvom je stanju bila nekretnina kada sam je preuzeo, a u kakvom je danas. Općina na to nije pristala i ja sam zatražio sudsku zaštitu da mi se nadoknade troškovi.
Sudski vještak je procijenio da sam u objekt uložio oko 350 tisuća kuna i to je ono što tražim od Općine da mi vrati ako me već traže da napustim objekt, rekao nam je Sali Salai te je dodao da je prvostupanjski sud u Poreču presudio u njegovu korist, ali je sud u Puli tu presudu poništio te je vratio ponovno na prvostupanjski sud. Nakon nekoliko godina cijela se priča ponovila, ali ovaj put sud u Puli nije vratio predmet nego je presudio u korist općine Funtana, odnosno presudio je da nisu dužni vratiti Salaiju uložene novce.
- Nakon toga moj je odvjetnik uložio zahtjev Vrhovnom sudu za reviziju postupka i tu presudu još uvijek čekamo. U međuvremenu je načelnik Općine Funtana Mladen Grgeta zatražio od moje obitelji da napustimo objekt ili će nas iz njega deložirati. Želim napomenuti da je nama jasno da je objekt u vlasništvu Općine i da oni imaju pravo s njim raspolagati, ali nije nam jasno zašto to rade baš u ovom trenutku, uoči turističke sezone. Zašto načelnik nije mogao pričekati do kraja sezone i onda zatražiti napuštanje objekta, priča ogorčeni Sali Salai koji se zatim vraća u 2008. godinu i okolnosti u kojima je došlo do spora.
Naime, Salai tvrdi da je tadašnja vlast zaključila da plaća premalu rentu za objekt te se pozvala na zakon po kojem svi objekti moraju biti dodijeljeni putem javnog natječaja.
- Meni je jasno da mora biti javni natječaj, ali zašto to nikome nije smetalo od 1991. do 2008.?! Ja jednostavno nisam mogao na to pristati i javiti se na natječaj. Nitko mi ne bi garantirao da bih pobijedio na natječaju. Da je pobijedio netko drugi, ostao bih i bez lokala i bez 350 tisuća kuna koje sam u njega uložio, a netko drugi bi dobio uređeni lokal u koji nije uložio ni kune. To mi je neprihvatljivo i zato sam ušao u sudsku bitku koja već traje gotovo 13 godina, priča Sali Salai te dodaje da ne želi ulaziti u razloge zašto netko baš sada želi preuzeti lokal u Ribarskoj ulici i kaže da se nada da iza svega ne stoje neki privatni interesi vodećih ljudi Općine.
- Moja je obitelj stigla u Istru odmah nakon 2. svjetskog rata i tu se stvarno osjećamo kao kod kuće. Ja sam već pred mirovinom i neće biti kraj svijeta ako ostanem bez ovog objekta, ali ne želim dozvoliti da se netko okoristi mojim radom i radom moje cijele obitelji od nekoliko desetljeća. Pozivam sve nadležne da odustanu od ove odluke barem do jeseni i da onda sjednemo za stol i dogovorimo kako dalje. Ako se moglo čekati 13 godina, valjda se onda može pričekati još dva ili dva i pol mjeseca. Ne razumijem ovu žurbu, rekao je vidno razočarani 70-godišnji Sali Salai.
O problematici s ugostiteljskim objektom obitelji Salai pokušali smo razgovarati i s načelnikom Općine Funtana Mladenom Grgetom, no on nije želio komentirati cijeli slučaj dok god je sudski spor u tijeku.
- Razumijem da vas zanima, ali jednostavno ne mogu komentirati slučaj jer je proces još u tijeku. Upućujem vas da se obratite nadležnim sudovima i da pogledate sadržaj dosadašnjih presuda koje su bile u korist Općine Funtana te će javnost tako dobiti pravu sliku cijelog predmeta, rekao je za načelnik Općine Funtana Mladen Grgeta.