Gajana komemoracija Snimio A. Babić)
- Ovaj datum i naše poginule sumještane ne smijemo nikada zaboraviti, kao što to komemorativno činimo iz godine u godinu, red je da istinu, činjenice o stradavanjima u Gajani promičemo i još jače naglasimo, ovim riječima uz pozdrave nazočnima obratio se predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Vodnjana Elvis Marić.
On je u nastavku iznio povijesnu faktografiju tih događanja prije 77 godina. "U noći između 26. i 27. siječnja 1944. nekoliko stotina njemačkih vojnika opkolilo je Gajanu. Nakon mitraljske paljbe po seoskoj straži upadali su u kuće, prebijali ljude, pljačkali i palili. Čak su i jednu grupu seljana strpali u jednu štalu, zapalili u njoj sijeno i - zaključali vrata. Poginulo je petero ljudi, među njima sekretarica pulskog SKOJ-a Mirta Raduna Ban, istaknuti istarski partizan Miho Župarić i Tone Ferlin koji se ubio da ne bi pao živ u ruke nacista", kazao je Marić.
Prema sjećanju Antona Ferlina, tada desetogodišnjaka, ujutro su vojnici istjerali sve mještane iz njihovih kuća na livadu na kojoj su ležala tijela ubijenih i započeli prozivku. Na licu mjesta strijeljali su još deset Gajanaca. Nakon toga, sva stoka je istjerana iz štala u kojima je potpaljena vatra koja se uskoro proširila i uništila cijelo selo. Pobijene ljude, površno zakopane, vodnjanski je župnik Rodolfo Toncetich dao iskopati i prevesti na vodnjansko groblje gdje su sahranjeni, ali bez župnikova blagoslova, zbog prijetnji lokalnih nacista i fašista. Ukupno su nacisti pobili 42 mještana Gajane, a još deset žena i djevojaka deportirano je u koncentracioni logor Auschwitz, a deset muškaraca, među kojima i mladići sa svega 15 godina, u logor Dachau. Logorske strahote preživio je jedan muškarac, Karlo Zulian i devet žena, rekao je između ostalog Elvis Marić. Na talijanskom jeziku govorio je Livio Belci, predsjednik Zajednice Talijana Vodnjan.
Ove godine, zbog epidemioloških mjera, nije održana masovna komemoracija kao prije godinu dana, kada je posljednji put govorio legendarni Anton Tone Ferlin koji je nedugo zatim preminuo. Uz mjere opreza okupilo se manje osoba, uglavnom predstavnici udruga (UABA Vodnjan: Slobodan Draković iz Peroja, Anto Babić iz Vodnjana, predstavnici županijske udruge Lovro Sangaleti i Boris Siljan) predstavnici Društva Josip Broz Tito (Milan Orlić iz Vodnjana i Uliana Đurić iz Galižane, Romeo Matošević iz Rovinja). Najbrojnija delegacija je bila iz Grada Vodnjana predvođena s gradonačelnikom Klaudijom Vitasovićem, a nazočili su i Enea Codacci, Filip Macan, Moris Ivančić i predsjednik Gradskog vijeća Corrado Ghiraldo te povjesničar iz Medulina Milan Radošević.
Vijenac te lampione uz spomenik poginulima postavili su Klaudio Vitasović i Slobodan Draković, a na kraju ovog kratkog komemorativnog skupa minutom šutnje odana je počast svim poginulim u tragičnim događajima prije 77 godina.